میل به زیبایی از ابتدا در افراد وجود داشته و آن ها همواره روش های مختلفی را برای رفع نواقص ظاهری و دست یافتن به زیبایی بیشتر انجام داده اند که یکی از آن ها جراحی بینی می باشد. تمامی افراد پس از به هوش آمدن در صدد این هستند که فرم جدید دماغ خود را مشاهده نمایند. اما باید گفت این خواسته زمانی تحقق می یابد که ورم ناشی از جراحی بینی به طور کامل برطرف شده باشد.

جراحی زیبایی بینی یکی از انواع جراحی های زیبایی است که جراحان بینی با بکارگیری تمام تخصص و تجربه خود اقدام به انجام آن بر روی افرادی که در ظاهر بینی خود دچار مشکل هستند می نمایند.

 

ورم ناشی از جراحی بینی

روند کاهش ورم بعد از جراحی بینی

هفته اول

طی یک هفته پس از عمل دماغ ، اسپیلینت ها از روی بینی برداشته می شوند. در این هنگام انتظار می رود بینی شما از حالت طبیعی بزرگ تر و سر بالا تر دیده شود. اگر از روبرو به چهره خود نگاه کنید ، مشاهده خواهید کرد که نوک بینی ، روی گونه ها و لب بالایی تان تا حدودی بزرگ و متورم دیده می شوند. معمولاً در کنار ورم کمی کبودی نیز قابل مشاهده است. در این شرایط که ورم در بسیاری از قسمت ها نمود پیدا کرده است امکان دارد شاهد عدم تقارن در بینی باشید. چسب زدن بینی پیش از خواب شبانه و یک سری تکنیک های ماساژ برای کاهش ورم در این بازه می توانند بسیار مؤثر باشند.

هفته چهارم تا ششم

جلسه ویزیت بعدی معمولاً پس از گذشت 1 ماه انجام می شود. در این مدت با بهبود یافتن دماغ و نمایان تر شدن فرم جدید آن ، بسیاری از افراد از نتیجه احساس رضایت می کنند. در این بین افرادی که پوست بینی آنان ضخیم می باشد ، یا کسانی که تحت جراحی ثانویه بینی قرار گرفته اند ، همچنان میزان قابل توجهی از ورم را بر روی دماغ خود مشاهده می کنند. طی این 4 الی 6 هفته با رفع تدریجی ورم ، عدم تقارن نمود یافته نیز برطرف می شود. هر چند بخش زیادی از تورم بینی در این بازه بهبود پیدا کرده است اما جهت رسیدن به نتیجه نهایی همچنان نیازمند زمان است.

3 الی 4 ماه بعد از رینوپلاستی

با پشت سر گذاشتن حداقل 3 ماه ورم تا حدی برطرف شده است که فرم نوک بینی تا حد زیادی نمایان می گردد. هر چند بینی هنوز جا دارد تا به فرم ایده آل دست یابد اما در این بازه زمانی بخش زیادی از اثرات جانبی همچون ورم رفع گردید است به گونه ای که دیگر فرد احتیاجی به استفاده از چسب بینی ندارد. 6 ماه الی 2 سال پس از عمل بینی زمانی است که فرم اصلی دماغ مشخص گردید و فرد می تواند از آن لذت ببرد.

چه عواملی موجب افزایش ورم بینی بعد از عمل می شوند؟

  • پوست ضخیم و چرب دماغ و حساس بودن پوست نسبت به کبودی یا ورم
  • جراحی ترمیمی بینی ؛ رینوپلاستی اولیه در قیاس با عمل ترمیمی دوره ریکاوری کوتاه تری را دارد.
  • اعمال تغییرات بسیار بر روی ساختار دماغ و کوچک سازی بیش از حد بینی

ورم ناشی از جراحی بینی

جراحی بینی باز

دکتر محمدرضا سماواتی فرد ، جراح بینی تهران از روش جراح بینی باز برای عمل کردن بینی افراد استفاده می نمایند. در این روش جراح بینی یک برش بر روی کلوملا و تعدادی برش نیز در داخل بینی ایجاد می کند. سپس پوست بینی به وسیله ابزارهای مخصوص از ساختمان آن جدا شده و جراح اقدام به انجام اصلاحات لازم در بینی می نماید و در مرحله نهایی محل برش ها را بخیه می زند. بروز ورم ناشی از جراحی بینی به دلیل ایجاد تغییراتی است که جراح بینی بر روی ساختمان بینی ایجاد می نماید.

از بین بردن ورم صورت بعد از عمل بینی

ورم پره های بینی ، ورم لب بالا بعد از عمل بینی و به طور کلی ورم صورت بعد از جراحی بینی کاملاً طبیعی است.

  • برای سرعت بخشیدن به روند کاهش ورم بینی :
  1. به هنگام استراحت در زیر سر خود دو بالشت قرار داده و به این صورت سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
  2. در 3 روز ابتدایی بعد از جراحی بینی بر روی نواحی دارای ورم کمپرس سرد و در 3 روز دوم کمپرس گرم قرار دهید.
  3. از خوردن غذاهایی که دارای ادویه زیاد هستند اجتناب کنید.

در صورت نیاز جراح بینی از آمپول کاهش ورم بینی حاوی کورتون برای کاهش ورم بینی استفاده می کند.

راه های کاهش ورم بینی پس از جراحی

استراحت

داشتن استراحت کافی بعد از رینوپلاستی ، انرژی لازم برای بدن را مهیا می سازد تا بتواند نواحی جراحی شده را ترمیم نماید. در همین راستا 7 الی 8 ساعت در روز را به استراحت و خواب بگذرانید تا بدن توانایی سابق خود را کسب کند.

تغذیه

برای کاهش ورم دماغ پس از انجام رینوپلاستی لازم است در دوره ریکاوری مواد غذایی سرشار از پروتئین را مصرف نمایید. از طرف دیگر بایستی نمک مصرفی و خوردن غذاهای شور را کنار بگذارید. سدیم کلرید باعث تورم بیشتر بینی می شود.

ورم ناشی از جراحی بینی

در مکان هایی با گرمای زیاد قرار نگیرید

دوش و حمام بخار ، سونا و جکوزی عواملی هستند که موجب افزایش ورم می شوند. از این رو لازم است برای استحمام از آب ولرم استفاده نموده و بهتر است تا کسب بهبودی کامل به استخر و سونا نروید.

از فین کردن اجتناب کنید

بعد از عمل تا چندین هفته درگیر گرفتگی بینی خواهید بود که به سبب تورم بافت های دماغ نمود پیدا کرده است. در این بازه به هیچ عنوان دماغتان را فشار نداده و از فین کردن خودداری کنید. به جای آن تا زمانی که ورم رفع شود با تشخیص پزشک از فطره های آب نمکی برای رفع گرفتگی و خشکی بینی استفاده نمایید.

ورزش و فعالیت

برای اکثر افراد حداقل 6 هفته طول می کشد تا بافت های بینی ترمیم شوند. در این مدت نباید به فعالیت های سنگین فیزیکی بپردازید. حتی حرکات کششی یا خم شدن که بی دردسر به نظر می رسند می توانند باعث بیشتر شدن ورم دماغ شوند. نهایتاً می توانید روزانه به پیاده روی سبکی مشغول شوید تا خون به طور مطلوبی در بدن جریان پیدا کند و ورم در زمان کمتری بهبود یابد.