میل به زیبایی از ابتدا در افراد وجود داشته و آن ها همواره روش های مختلفی را برای رفع نواقص ظاهری و دست یافتن به زیبایی بیشتر انجام داده اند که یکی از آن ها جراحی بینی می باشد. تمامی افراد پس از به هوش آمدن در صدد این هستند که فرم جدید دماغ خود را مشاهده نمایند. اما باید گفت این خواسته زمانی تحقق می یابد که ورم ناشی از جراحی بینی به طور کامل برطرف شده باشد. عمل زیبایی دماغ یکی از انواع جراحی های زیبایی است که جراحان بینی با بکارگیری تمام تخصص و تجربه خود اقدام به انجام آن بر روی افرادی که در ظاهر بینی خود دچار مشکل هستند می نمایند. دکتر سماواتی فرد بهترین جراح بینی تهران در این مقاله در خصوص مواد غذایی که باعث کاهش تورم بینی می شوند نیز توضیحاتی را بیان کرده اند که توصیه می شود حتما آن را مطالعه فرمایید.

 

ورم ناشی از جراحی بینی - دکتر سماواتی فرد

 

انواع ورم بینی

ورم ناشی از جراحی بینی شما که به آن دچار می شوید به طور کل به سه گروه تقسیم می شوند:

 • ورم پوست :

همانطور که می دانید جراح بینی شما برای اینکه بتواند به بخش های داخلی بینی شما دسترسی داشته باشد و تغییرات مورد نیاز را اعمال نماید ، نیاز دارد تا پوست بینی شما را با احتیاط از روی بینی جدا کند. این کار باعث می شود تا مایع بین سلولی در بینی جمع گردد و موجب بروز تورم شود. در واقع این تورم یک نوع واکنش التهابی است که منجر به بهبود زخم ایجاد شده بر روی پوست می شود. این تورم معمولا بین 1 الی 3 ماه ماندگار بوده و پس از گذشت ان به مرور زمان کاهش پیدا می کند. این نوع تورم در تمامی بینی ها رخ می دهد و می توان آن را با انجام روش های مراقبتی سریع تر از آنچه که در ذهن دارید از بین ببرید. البته لازم به ذکر است که ورم بعد از جراحی در دماغ های گوشتی بیشتر از دماغ های استخوانی می باشد.

 • ورم کاذب:

این نوع ورم ناشی از جراحی بینی مدت زمان بیشتری را برای بهبودی نیاز دارد. از آنجایی که بیشتر افراد معمولا تمایل دارند تا اندازه بینی شان کوچک شود ، جراح برای اعمال تغییرات نیاز دارد تا به اسکلت بینی دست بزند که این مسئله باعث می شود تورم کاذب ایجاد گردد. به دلیل اینکه بینی های گوشتی نیاز به دستکاری بیشتری دارند ، طبعی یاست که تورم آن ها بیشتر باشد.

 • ورم فیبروز:

این نوع تورم تنها در مواقعی رخ می دهد که عمل جراحی توسط پزشک بی تجربه و تازه کار انجام گیرد. در چنین مواردی بر روی ناحیه آسیب دیده گوشت اضافه ایجاد می گردد که ممکن است برای همیشه بر روی بینی بیمار ماندگار باشد.

روند کاهش ورم ناشی از جراحی بینی

 • هفته اول

طی یک هفته پس از عمل دماغ ، اسپیلینت ها از روی بینی برداشته می شوند. در این هنگام انتظار می رود بینی شما از حالت طبیعی بزرگ تر و سر بالا تر دیده شود. اگر از روبرو به چهره خود نگاه کنید ، مشاهده خواهید کرد که نوک بینی ، روی گونه ها و لب بالایی تان تا حدودی بزرگ و متورم دیده می شوند. معمولاً در کنار ورم کمی کبودی نیز قابل مشاهده است. در این شرایط که ورم در بسیاری از قسمت ها نمود پیدا کرده است امکان دارد شاهد عدم تقارن در بینی باشید. چسب زدن بینی پیش از خواب شبانه و یک سری تکنیک های ماساژ برای کاهش ورم ناشی از جراحی بینی در این بازه می توانند بسیار مؤثر باشند.

 • هفته چهارم تا ششم

جلسه ویزیت بعدی معمولاً پس از گذشت 1 ماه انجام می شود. در این مدت با بهبود یافتن دماغ و نمایان تر شدن فرم جدید آن ، بسیاری از افراد از نتیجه احساس رضایت می کنند. در این بین افرادی که پوست بینی آنان ضخیم می باشد ، یا کسانی که تحت جراحی ترمیمی بینی قرار گرفته اند ، همچنان میزان قابل توجهی از ورم را بر روی دماغ خود مشاهده می کنند. طی این 4 الی 6 هفته با رفع تدریجی ورم ، عدم تقارن نمود یافته نیز برطرف می شود. هر چند بخش زیادی از تورم بینی در این بازه بهبود پیدا کرده است اما جهت رسیدن به نتیجه نهایی همچنان نیازمند زمان است.

 • 3 الی 4 ماه بعد از رینوپلاستی

با پشت سر گذاشتن حداقل 3 ماه ورم تا حدی برطرف شده است که فرم نوک بینی تا حد زیادی نمایان می گردد. هر چند بینی هنوز جا دارد تا به فرم ایده آل دست یابد اما در این بازه زمانی بخش زیادی از اثرات جانبی همچون ورم رفع گردید است به گونه ای که دیگر فرد احتیاجی به استفاده از چسب بینی ندارد. 6 ماه الی 2 سال پس از عمل کردن دماغ زمانی است که فرم اصلی دماغ مشخص گردید و فرد می تواند از آن لذت ببرد.

 

ورم ناشی از جراحی بینی - دکتر سماواتی فرد

 

چه عواملی موجب افزایش ورم ناشی از جراحی بینی می شوند؟

 • پوست ضخیم و چرب دماغ و حساس بودن پوست نسبت به کبودی یا ورم
 • جراحی ترمیمی بینی ؛ رینوپلاستی اولیه در قیاس با عمل ترمیمی دوره ریکاوری کوتاه تری را دارد.
 • اعمال تغییرات بسیار بر روی ساختار دماغ و کوچک سازی بیش از حد بینی

رینوپلاستی به باز یکی از دلایل تورم بینی است!!!

همانطور دکتر محمدرضا سماواتی فرد ، بهترین جراح بینی در تهران از روش جراح بینی باز برای عمل کردن بینی افراد استفاده می نمایند. در این روش جراح یک برش بر روی کلوملا و تعدادی برش نیز در داخل بینی ایجاد می کند. سپس پوست بینی به وسیله ابزارهای مخصوص از ساختمان آن جدا شده و جراح اقدام به انجام اصلاحات لازم در بینی می نماید و در مرحله نهایی محل برش ها را بخیه می زند. بروز ورم ناشی از جراحی بینی به روش باز به دلیل ایجاد تغییراتی است که جراح بینی بر روی ساختمان بینی ایجاد می نماید. شدت این تورم زیاد نبوده و می توان با رعایت نکات مراقبتی آن را کاهش داد. به یاد داشته باشید مهارت پزشک می تواند بر روی میزان تورم تاثیر بگذارند. از آنجایی که دکتر سماواتی فرد پزشکی متبحر و مجرب هستند نیازی به نگرانی در این رابطه نیست چرا که ایشان با به کار گیری مهارت و تکنیک های خاص خود و همچنین بیان نکات مراقبتی خاص از افزایش تورم بینی تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کنند. بهتر است بدانید که تورم یک نشانه خوب از روند درمانی بوده و طبیعی است که رخ دهد.

از بین بردن ورم صورت بعد از رینوپلاستی

ورم پره های بینی ، ورم لب بالا بعد از عمل و به طور کلی ورم صورت بعد از جراحی کردن دماغ کاملاً طبیعی است. شما برای سرعت بخشیدن به روند کاهش ورم بینی می توانید کار های زیر را انجام دهید.

 1. به هنگام استراحت در زیر سر خود دو بالشت قرار داده و به این صورت سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
 2. در 3 روز ابتدایی بعد از عمل جراحی بر روی نواحی دارای ورم کمپرس سرد و در 3 روز دوم کمپرس گرم قرار دهید.
 3. از خوردن غذاهایی که دارای ادویه زیاد هستند اجتناب کنید.
 4. در صورت نیاز جراح بینی از آمپول کاهش ورم بینی حاوی کورتون برای کاهش ورم بینی استفاده می کند.

راه های کاهش ورم ناشی از جراحی بینی

 • استراحت

داشتن استراحت کافی بعد از رینوپلاستی ، انرژی لازم برای بدن را مهیا می سازد تا بتواند نواحی جراحی شده را ترمیم نماید. در همین راستا 7 الی 8 ساعت در روز را به استراحت و خواب بگذرانید تا بدن توانایی سابق خود را کسب کند.

 • تغذیه

برای کاهش ورم دماغ پس از انجام پروسیجر لازم است در دوره ریکاوری مواد غذایی سرشار از پروتئین را مصرف نمایید. از طرف دیگر بایستی نمک مصرفی و خوردن غذاهای شور را کنار بگذارید. سدیم کلرید باعث تورم بیشتر بینی می شود.

 

ورم ناشی از جراحی بینی - دکتر سماواتی فرد

 

 • در مکان هایی با گرمای زیاد قرار نگیرید

دوش و حمام بخار ، سونا و جکوزی عواملی هستند که موجب افزایش ورم می شوند. از این رو لازم است برای استحمام از آب ولرم استفاده نموده و بهتر است تا کسب بهبودی کامل به استخر و سونا نروید.

 • از فین کردن اجتناب کنید

بعد از عمل تا چندین هفته درگیر گرفتگی بینی خواهید بود که به سبب تورم بافت های دماغ نمود پیدا کرده است. در این بازه به هیچ عنوان دماغتان را فشار نداده و از فین کردن خودداری کنید. به جای آن تا زمانی که ورم ناشی از جراحی بینی رفع شود با تشخیص پزشک از فطره های آب نمکی برای رفع گرفتگی و خشکی بینی استفاده نمایید.

 • ورزش و فعالیت

برای اکثر افراد حداقل 6 هفته طول می کشد تا بافت های بینی ترمیم شوند. در این مدت نباید به فعالیت های سنگین فیزیکی بپردازید. حتی حرکات کششی یا خم شدن که بی دردسر به نظر می رسند می توانند باعث بیشتر شدن ورم دماغ شوند. نهایتاً می توانید روزانه به پیاده روی سبکی مشغول شوید تا خون به طور مطلوبی در بدن جریان پیدا کند و ورم در زمان کمتری بهبود یابد.

 

ورم ناشی از جراحی بینی - دکتر سماواتی فرد

 

برای کاهش ورم ناشی از جراحی بینی چه بخوریم؟

 • آب بخورید

هرگز فراموش نکنید که بعد از رینوپلاستی باید زیاد آب بنوشید ، چرا که آب خوردن بعد از عمل موجب هیدراته نگه داشته شدن بدن و همچنین دفع سموم اضافه و در نتیجه کاهش تورم بینی می شود. پس هرگز مصرف زیاد مایعات به خصوص آب را فراموش نکنید.

 • نوشیدن آب کرفس

اگرچه که تا کنون تحقیقاتی تاثیر کرفس را در کاهش ورم بینی تایید نکرده است ، اما چنانچه دچار حساسیت غذایی نیستید ، نوشیدن آب کرفس بعد از انجام رینوپلاستی منعی برای شما نخواهد داشت. به طور کلی تجربه افرادی که تا کنون عمل زیبایی بینی را انجام داده اند ، نشان داده است ، نوشیدن آب کرفس در کاهش تورم و التهاب تاثیر بسیار زیادی دارد.

 • خوردن آناناس

آناناس از دیگر مواد غذایی می باشد که اغلب بیماران و پزشکان توصیه می کنند بعد از انجام جراحی حتما آن را مصرف کنید. آناناس به دلیل دارا بودن ماده ای به نام بروملین در کاهش تورم ناشی از جراحی بینی و همچنین بهبود زخم های بعد از جراحی تاثیر فوق العاده ای دارد. البته به دلیل بافت سفت آناناس ، در روز های ابتدایی بعد از جراحی از مصرف آناناس خام جدا خودداری کنید. بهتر است در این بازه زمانی از آب آناناس یا کمپوت استفاده کنید. چنانچه تمایل داشتید نیز می توانید با مشورت پزشک خود از قرص آناهیل نیز برای کاهش ورم بینی استفاده کنید.

 • استفاده از روغن زیتون

گفته می شود مصرف برخی از مواد غذایی مانند روغن زیتون یا گوجه فرنگی می تواند به کاهش التهابات کمک کند. دقت داشته باشید که هیچ کدام از این موارد به تایید علم پزشکی نرسیده است ، اما در صورتی که از حساسیت غذایی خاصی برخوردار نیستید مصرف آن نیز منعی ندارد.