30 مه

نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس

نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس

درابتدای مقاله توضیح مختصری در خصوص بوتاکس برایتان خواهیم گفت و سپس به بحث نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس خواهیم پرداخت .

نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست ؟

ماده ی بوتاکس دارویی است که در جهت برطرف کردن چین و چروک های پیشانی ، بین دو ابروها و هم چنین گوشه های چشم به کار می رود .  در اصل این دارو ، شکل خالص و آماده شده ی سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است .

که این باکتری بی هوازی بوده و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد می کند که سم خطرناکی را تولید می کند.

به همین جهت توصیه می شود قبل از باز کردن درب قوطی آن را برای مدت زمان 15 دقیقه در آب جوش قرار دهید . در آزمایشگاه ، باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سم آن را مختصر کرده و برای مصرف های پزشکی با دوزهای مناسب آماده می کنند .

نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس که از اهمیت بالایی برخوردار است را در ادامه ی مقاله بریتان خواهیم گفت .

 

بوتاکس علاوه بر آن که در برطرف کردن چین و چروک های صورت و گردن کاربرد دارد ، در درمان میگرن نیز تاثیر گذار بوده است ، که در مطالب پایین بیش تر توضیح داده شده است :

نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس

افرادی که مبتلا به بیماری میگرن و سر درد های شدید هستند با بهره گیری از این روش می توانند برای مدت زمان کوتاهی از این بیماری خلاص شوند ، ناگفته نماند که بوتاکس برای  میگرن یک درمان قطعی نمی باشد .

همچنین از بوتاکس می توان برای درمان کجی گردن و دردهای گردن ناشی از سفتی برخی از عضلات گردن نیزاستفاده کرد .

در برخی موارد  برای درمان اسپاسم عضلات چشم که منجر به استرابیسم یا لوچی چشم شده است و یا برای درمان اسپاسم پلک ها که بلفارواسپاسم نامیده می شود در افراد بالاتر از 12 سال قابل تزریق است.

افرادی که بیش از حد دچار تعریق زیر بغل می شوند ، بوتاکس یک درمانی موثر در برطرف کردن این مشکل خواهد بود . قابل به ذکر است تا بدانید ، بوتاکس برای برطرف کردن تعریق سایر قسمت های بدن و هم چنین اسپاسم دیگر اعضای بدن به اثبات نرسیده است .

نکاتی درباره ی تزریق بوتاکس :

  • مادرنی که کودکانشان از شیر آن ها تغذیه می کنند بهتر است از بوتاکس استفاده نکنند ، زیرا هنوز مشخص نشده است بوتاکس از شیر عبور می کند یا خیر .
  • افراد زیر 18 سال تزریق بوتاکس برای آن ها ممنوع می باشد .
  • خانم های باردار و یا افرادی که تصمیم به بارداری را دارنند توصیه می کنیم از بوتاکس استفاده نکنند .
  • افرادی که مبتلا به بیماری های عضلانی ، اسکلتی مثل میاستینی گراو و ALS هستند ، تزریق بوتاکس برای چنین افرادی ممنوع می باشد .

 

دکتر سماواتی فرد – متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت ( جراح بینی , جراحی بینی  )

دکتر محمدرضا سماواتی فرد

درباره نویسنده

پاسخ

بیست − 9 =