یکی از جراحی های زیبایی که این روز ها طرفداران زیادی پیدا کرده است، جراحی بینی است. برای این که به نتیجه دلخواه خود برسید باید مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید ، این مراقبت ها در نتیجه جراحی بسیار موثر است.

جراحی بینی نه تنها موجب ایجاد زیبایی در ترکیب صورت می شود، بلکه بسیاری از مشکلات بینی را برطرف می کند، مشکلاتی نظیر قوز بینی و رفع انحراف بینی و ازبین بردن پولیپ بینی و غیره.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

دوره ریکاوری بعد از جراحی بینی

در مرحله آخر عمل ، جراح محل برش ها را بخیه می زند. بخیه های مورد استفاده ، ممکن است جذبی یا غیرقابل جذب باشند. در صورت قابل جذب نبودن بخیه ها، حدوداً پس از یک هفته توسط جراح کشیده می شوند.

علاوه بر بخیه ، بینی پانسمان شده و برای کمک به دماغ در جهت سازگاری با فرم جدید خود ، یک اسپلینت بر روی آن قرار می گیرد. اسپلینت تقریباً بعد از یک هفته از روی دماغ برداشته می شود.

زیر سوراخ های بینی ، به منظور جذب ترشحات خروجی از آن محل ، پدهای قطره ای شکل مخصوصی قرار می گیرند. پزشک نحوه تعویض آن را به شما آموزش می دهد.

ورم و کبودی بینی و اطراف چشم ، از اثرات جانبی رایج و طبیعی بعد از رینوپلاستی هستند. میزان زیادی از ورم باید پس از 3 الی 4 هفته برطرف شود. بروز درد بینی و سردرد از جمله مواردی است که ممکن است در طول دوره نقاهت تجربه کنید.

در صورتی که طی جراحی برای اعمال تغییرات ، استخوان بینی شکسته شود ، پس از عمل شدت ورم بیشتر خواهد بود و مشخصاً در این شرایط بینی به مراقبت بیشتری نیازمند است.

به دلیل پانسمان های روی بینی و تامپون و مخاط جمع شده درون بینی ، تا مدتی امر تنفس برایتان دشوار است. امکان دارد پوست نوک بینی و حتی نواحی اطراف لب بالایی برای مدتی بی حس باشند.

جراح بینی در راستای کمک به کاهش شدت موارد مذکور و کوتاه کردن دوره ریکاوری ، دستورالعملی مبنی بر مراقبت های بعد از جراحی بینی را در اختیارتان می گذارد.

فعالیت ها پس از عمل بینی

خواب و استراحت کافی به بدن شما کمک می کند تا در کمترین زمان ریکاوری شود. به مدت چند روز تا چند هفته هنگام خوابیدن ، باید بر روی کمر دراز کشیده و با استفاده از 2 یا 3 بالش ، سر خود را بالاتر از بدن تان قرار دهید. این عمل در جهت کاهش ورم ایجاد شده و جلوگیری از تحت فشار قرار گرفتن بینی ، انجام می پذیرد.

پس از رفع سردرد و سرگیجه احتمالی بعد از جراحی ، توصیه می شود به قدم زدن و پیاده روی سبکی بپردازید. این امر با بهسازی جریان خون در بدن ، مانع لخته شدن آن شده و ورم و کبودی را کاهش می دهد.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

داروهای مصرفی

چنانچه پیش از عمل داروهای خاصی را مصرف می کردید ، برای استفاده مجدد آن ها بعد از رینوپلاستی می بایست با جراح خود مشورت کنید. ایشان جهت کنترل و تسکین درد ، برایتان داروهای مسکن تجویز نموده که می توانید طبق دستور او مصرف نمایید.
همچنین جهت جلوگیری از بروز عفونت در محل برش ها ، از سوی پزشک داروهای آنتی بیوتیک تجویز می شود. لازم است دوره مصرفی این داروها را مطابق با گفته ایشان تکمیل نمایید. به طور کلی بدون اطلاع پزشک هیچ دارویی را مصرف نکنید.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت از محل برش ها

بعد از برداشت پانسمان و کشیدن بخیه ها ، می توانید با آب و صابون آنتی باکتریال ، محل جراحت ها را به آرامی شستشو دهید. سپس با استفاده از یک حوله نرم و بهداشتی و با ضربات بسیار آرام ، آن ناحیه را خشک کنید. به هیچ عنوان محل برش ها را مالش ندهید.

استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از حراحی بینی

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی بینی که بسیار مهم تلقی می شود ، استفاده از کرم ضد آفتاب می باشد. پس از رینوپلاستی ، پوست بینی بسیار حساس می شود. بدین نحو نباید به طور مستقیم و به مدت طولانی در معرض اشعه های خورشید قرار بگیرید.

در شرایطی که مجبور به خروج از منزل بودید ، باید برای جلوگیری از آفتاب سوختگی و تغییر رنگ پوست بینی ، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • به مدت 12 ساعت از کمپرس سرد بر روی بینی و اطراف چشم ها استفاده شود.
 • در روز های ابتدایی از خندیدن های شدید و صحبت کردن های زیاد پرهیز کنید.
 • از غذاهایی که به جویدن نیازدارند مانند هویج و استیک و … برای 24 ساعت استفاده نکنید.
 • تا زمان شکل گیری بینی، در محل هایی که جمعیت زیاد است قرار نگیرید.
 • در روز های ابتدایی برای بیدار شدن از کسی کمک بگیرید، زیرا امکان دارد دچار سرگیجه شوید.
 • به منظور استراحت کردن از چند بالشت استفاده کنید، به صورتی که سرتان بالاتر از پاهایتان باشد.
 • جهت مسواک زدن ، از مسواک های نرم استفاده کنید.
 •  راحتی در تعویض لباس، سعی کنید از لباس های دکمه دار استفاده کنید.
 • به هیچ وجه تخلیه ی ترشحات بینی را با فین کردن آن هم با شدت انجام ندهید.

 

سایر نکات مراقبتی:

 • امکان دارد در هفته های ابتدایی بینی شما خشک شود و تنفس را برای شما مشکل ساز کند، به همین دلیل توصیه می شود در روز از محلول سرم نمک استفاده شود.
 • 2 ماه نباید به هیچ عنوان از عینک آفتابی یا عینک طبی استفاده کنید، اگر نیاز بود می توانید از لنز کمک بگیرید.
 • در ماه های ابتدایی تا جایی که امکان دارد زیر نور آفتاب یا محل های گرم مانند سونا و … خودداری کنید، گرما موجب تورم بافت ها می شود.
 • سیگار مصرف نکنید و از افرادی سیگاری برای مدتی دوری کنید.
 • 6 هفته کارهای سنگین انجام ندهید.
 • چسبی که بر روی بینی شما زده می شود را تا جایی که می توانید خشک نگه دارید، زیرا این چسب ها موجب کم شدن تورم و همچنین چسبیدن پوست بینی به اسکلت بینی می شود.
 • بینی چند هفته بی حس است و این بی حسی در نوک بینی بیشتر است.

 

چنانچه قصد عمل کردن بینی خود را دارید ، با مراجعه به دکتر سماواتی فرد جراح بینی ، به نتیجه دلخواه تان خواهید رسید.