14 فوریه

عوامل موثر بر نتیجه ی جراحی بینی

عوامل موثر بر نتیجه ی جراحی بینی

برای رسیدن به نتیجه ای ایده آل پس از جراحی بینی عوامل مختلفی دخیل اند . عوامل موثر بر نتیجه ی جراحی بینی را در زیر مطرح خواهیم نمود .

عوامل موثر بر نتیجه ی جراحی بینی

  • جنس پوست بیمار که از نظر میزان انعطاف پذیری و ضخامت و الاستیسیته در نتیجه ی جراحی بینی تاثیر گذار است .
  • زیبا و متناسب بودن سایر اجزای صورت

بینی متشکل از سه لایه ی اصلی می باشد :

  • پوست و عضلات موجود در لایه ی زیرین پوست .
  • ساختمان با اسکلت استخوانی-غضروفی بینی که در ناحیه ی پایین غضروف و بالای استخوان قرار دارد .
  • پوشش داخلی بینی یا مخاط که قسمت داخلی بینی را مفروش کرده است .

ابتدا بایستی جراح ، پوست و لایه ی عضلانی را بلند کند و تغییرات لازم را بر روی غضروف و استخوان اعمال نماید . می توان گفت بر روی پوست و عضله تغییر خاصی ایجاد نمی شود و این لایه بر اساس میزان الاستیسیته نسبت به تغییرات استخوان و غضروف واکنش هایی از خود نشان می دهد .

عامل مهم و تعیین کننده در کسب نتیجه ی ایده آل پس از جراحی بینی میزان الاستیسیته پوست می باشد . در جراحی بینی گوشتی در صورتی که پوست غیر الاستیک باشد ، کمتر به کاهش حجم پاسخ می دهد اما به تغییر فرم نسبتا خوب پاسخ خواهد داد بنابراین در صورتی که مقصود تنها کوچک کردن بینی نباشد ، جراح در جراحی بینی گوشتی نیز به نتایج مطلوبی دست می یابد . در جراحی بینی های استخوانی اگر پوست خاصیت الاستیسیته مطلوبی داشته باشد ، جراح می تواند مانور زیادی در اعمال تغییرات بینی دهد .  حتی جراحان کم تجربه نیز می توانند در جراحی بینی استخوانی نتایج مطلوبی کسب کنند اما برای جراحی بینی های گوشتی به جراح کارکشته و متبحر نیاز است .

دکتر سماواتی فرد– متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت ( جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی , جراحی بینی گوشتی )

دکتر محمدرضا سماواتی فرد

درباره نویسنده

دکتر محمد رضا سماواتی فرد
دکتر محمد رضا سماواتی فرد فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی در سال 85 از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس (ورودی سال 78) شروع دوره تخصصی (رزیدنتی) دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 87 رزیدنت برتز دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 90 نفر چهارم بورد کشوری در سال 91 در رشته گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن. جراحی بینی | جراح بینی تهران | جراحی بینی گوشتی | جراحی بینی استخوانی

پاسخ

چهارده − 9 =