آیا تا به  حال این سوال برایتان به وجود آمده که چرا برخی از افراد عمل بینی انجام می دهند؟ هدفشان از انجام این کار چیست؟ یا اینکه خودتان متقاضی عمل جراحی بینی هستید می خواهید بدانید چه نکات مراقبتی را رعایت کنید یا اینکه سوالاتی مانند عوارض آن چه چیزی است ؟ آیا ممکن است بر اثر انجام عمل رینوپلاستی فوت کرد؟ و غیره در ذهن دارید و به دنبال یافتن پاسخ آن ها هستید؟ ما در این مقاله از سایت دکتر سماواتی فرد بهترین جراح بینی تهران به تمامی این سوالات به صورت جامع و مفیدپاسخ داده ایم.

 

عمل بینی

 

عمل بینی نوعی جراحی است که جهت تغییر شکل بینی و اصلاح مشکلات عملکردی بینی انجام می دهد که از آن می توان برای موارد نیز نیز استفاده نمود:

 • بزرگ کردن بینی
 • کوچک کردن بینی
 • برداشتن قوز بینی
 • عمل کردن بینی های گوشتی
 • برطرف کردن پلیپ بینی
 • کوچک کردن بینی استخوانی
 • تغییر دادن زاویه بینی متناسب با لب بالا

جراحی زیبایی بینی می تواند تحت بیهوشی عمومی و بیهوشی موضعی انجام گیرد، انتخاب یکی از این دو نوع بیهوشی به پیچیدگی عمل دماغ بستگی دارد. معمولا به صورت سرپایی انجام می گیرد اما در برخی موارد ممکن است بیمار یک روز در بیمارستان بستری شود.

اقدامات قبل از عمل بینی

 • از خوردن آسپرین یا داو های مشابه آن پرهیز کنید.
 • طبق گفته های بهترین جراح بینی تهران اگر دچار سرماخوردگی ویروسی شدید انجام جراحی بینی خود را به عقب بی اندازید.
 • 2 هفته قبل از انجام عمل زیبایی بینی سیگار نکشید.
 • 8 ساعت پیش از رینوپلاستی ناشتا باشید و چیزی میل نکنید.
 • اگر داروی گیاهی مصرف می کنید با پزشک در میان بگذارید.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی بینی

 • 12 ساعت پس از جراحی بینی در تهران یا دیگر شهر های ایران حتما از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • لباسی استفاده کنید که تعویض آن برای شما راحت باشد.
 • در محیط هایی مانند مترو و اتوبوس که شلوغ است تا زمان شکل گیری کامل بینی تان قرار نگیرید.
 • بهترین جراح بینی تهران به افرادی که در تهران یا دیگر شهر های ایران عمل بینی انجام داده اند توصیه می کنند از مسواک نرم جهت مسواک زدن استفاده کنید.
 •  در روز های ابتدایی هنگام بیدار شدن از فردی کمک بگیرید چون احتمال دارد دچار سرگیجه شوید.
 • برای عطسه کردن، با دهان باز این کار را انجام دهید.
 • بعد از عمل کردن بینی حتما از دو بالشت برای استراحت کردن استفاده کنید.
 • از عینک های آفتابی و طبی به مدت 2 ماه استفاده نفرمایید.
 • توصیه می شود از افراد سیگاری دوری کنید و سیگار نکشید.

روش های انجام عمل بینی

تمامی عمل های بینی با استفاده از دو روش باز و بسته انجام می شود. جراحان متخصص در زمینه جراحی های زیبایی بینی ، با توجه به نیاز متقاضی ، اقدام به انجام عمل جراحی بینی خواهد کرد. هر پزشک نیز با توجه به شرایط مراجعه کننده خود یک روش جراحی را انتخاب می کند تا عمل زیبایی بینی را انجام دهد. هر دو روش جراحی رینوپلاستی  با استفاده از بی هوشی موضعی یا عمومی قابل اجرا می باشند و انتخاب اینکه بر روی بینی شما از چه روشی استفاده شود به میزان تغییرات مورد نیاز در ساختمان بینی ، شرایط فیزیکی و نظر پزشک بستگی دارد. در ادامه با دو روش رایج عمل بینی آشنا خواهیم شد.

 

عمل بینی

 

 • روش باز

جراحی کردن بینی با استفاده از روش باز معمولا رایج ترین انتخاب برای اعمال تغییرات بر روی بینی می باشد . عمل کردن بینی با این تکنیک به پزشک اجازه می دهد تا به راحتی به بخش های مختلف بینی دسترسی آزادانه ای داشته باشد و هر نوع تغییر مورد نیاز را در آن لحاظ کند.

 •  روش بسته

همانطور که از نامش پیداست جراحی کردن بینی با استفاده از این روش تنها برای زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دسترسی آزادانه به ساختار بینی مد نظر نباشد. در این تکنیک میزان برش بر پوست زیر بینی بسیار کم بوده و دسترسی تنها از این ناحیه امکان پذیر می باشد. در جراحی دماغ بسته پوست بینی برداشته نمی شود و فرد پس از عمل زیبایی بینی عوارض بسیار کمی را تجربه خواهد کرد.

عمل بینی گوشتی

بینی هایی که ضخامت زیاد دارند و پوست آن ها چرب است بینی گوشتی می باشند. بهترین راه برای انجام جراحی دماغ گوشتی روش باز است، از روش بسته در این نوع بینی ها استفاده نمی شود به این دلیل که نوک بینی به خوبی دیده نمی شود و جراح دید کافی برای جراحی ندارد.

جراحی بینی استخوانی

بینی هایی که پوست نازک و غضروف های ضخیم دارند در اصطلاح بینی استخوانی نامیده می شوند. عمل بینی استخوانی معمولاً با نتایج بسیار مطلوبی همراه است.

جراحی زیبایی بینی قوز دار

شاید با کمی نگاه کردن به اطرافیانتان بتوانید یک مدل بینی قور را ببنید. حدود 9 درصد از تمامی مردم جهان دارای بینی قوز دار هستند. این نوع مدل بینی معمولا حاصل یک ضربه شدید و حاد به بینی در کودکی یا بزرگسالی یا داشتن عوامل ژنتیکی می باشد. ناهمواری که بر روی پل بینی دیده می شود معمولا گاهی دچار انحراف بسیار کمی است. افرادی که دارای بینی قوز دار هستند ، در برخی از موارد دچار اختلال تنفسی نیز می باشند. به همین خاطر عمل های که بر روی آن ها انجام می شود به صورت درمانی و زیبایی است.

عمل بینی برای چه کسانی خطر دارد؟

در اینجا به برخی از افرادی که عمل بینی برای آنها خطرناک است، اشاره می‌کنیم:

1. افراد زیر سن قانونی:
عمل بینی برای افراد زیر 18 سال (دختران) و 19 سال (پسران) به دلیل عدم تکامل کامل استخوان‌ها و غضروف‌های بینی، خطرناک است.

2. افراد با مشکلات تنفسی:
افرادی که مشکلات تنفسی شدید مانند آپنه خواب دارند، ممکن است در حین یا بعد از عمل بینی دچار مشکلاتی شوند.

3. بیماران قلبی و عروقی:
عمل بینی برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مانند نارسایی قلبی، آریتمی قلبی، و فشار خون بالا می‌تواند خطرناک باشد.

4. بیماران دیابتی:
افراد مبتلا به دیابت به دلیل مشکلات انعقاد خون و ترمیم زخم، در معرض خطر بیشتری برای عفونت و خونریزی بعد از عمل بینی هستند.

5. افراد دارای کم خونی:
کم خونی شدید می‌تواند خطر خونریزی بعد از عمل بینی را افزایش دهد.

6. افراد دارای مشکلات انعقادی خون:
افرادی که مشکلاتی مانند هموفیلی دارند، در معرض خطر خونریزی شدید بعد از عمل بینی هستند.

7. افراد دارای حساسیت شدید:
افراد دارای حساسیت شدید به مواد بیهوشی یا داروهای دیگر، ممکن است در حین عمل بینی دچار واکنش‌های آلرژیک شوند.

8. افراد با انتظارات غیر واقعی:
اگر انتظارات شما از عمل بینی غیر واقعی باشد، ممکن است از نتیجه عمل ناراضی باشید و این موضوع می‌تواند منجر به مشکلات روحی و روانی شود.

9. افراد سیگاری:
سیگار کشیدن می‌تواند به روند بهبودی بعد از عمل بینی آسیب برساند و خطر عفونت را افزایش دهد.

10. افراد باردار:
عمل بینی در دوران بارداری به دلیل خطر سقط جنین و زایمان زودرس، خطرناک است.

عوارض عمل بینی

جراحی زیبایی بینی صرفا به معنای کوچک شدن بینی یا سر بالا کردن آن نمی باشد ، بلکه به این معنا است که یک تناسب بسیار زیبا و جذاب میان بینی گوشتی یا استخوانی با سایر بخش های مختلف صورت به وجود آورد. کوچک شدن بینی تا زمانی خوب و زیبا است که عملکرد تنفسی بینی و زیبایی آن با مشکل جدی رو به رو نشود. عمل زیبایی بینی نیز همانند سایر جراحی های زیبایی همراه با عوارض کوچک و بزرگی است که گاها جبران ناپذیر بوده و هم برای پزشک و هم برای بیمار مشکلات متعددی را به وجود می آورد که از میان آن ها می توان به کاهش حس بویایی ، خونریزی ، سوراخ شدن تیغه میانی بینی ، کوچک شدن سوارخ های بینی ، پارگی مویرگ های ریز ، سفت و خشن شدن پوست ، آسیب به بافت های عمقی پوست ، عفونت ، درد ، هماتوم و کبودی اشاره کرد.

البته لازم به ذکر است که تمامی موارد نام برده شده زمانی رخ خواهند داد که فرد برای انجام عمل بینی خود پزشکی با تجربه ، متبحر ، حرفه ای و متخصص را انتخاب نکرده باشد یا در صورت انتخاب چنین پزشکی نکات مراقبتی که پزشک به او گوشزد می کند را رعایت نکند. شما با به کار گیری دقت ، صبر و حوصله در زمان انتخاب جراح و رعایت تمامی نکات مراقبت های بعد از جراحی بینی می توانید از وقوع همچین عارضه های جلوگیری کنید چرا که یک پزشک متبحر می داند که بهترین فرم بینی برای شما چیست و چگونه باید آن را پیدا سازی کند و اینکه به شما می گوید که در زمان شدت یافتن تورم و درد چه کاری انجام دهید.

انتخاب بهترین فرم

یکی از سوالات شایع افرادی که قصد عمل بینی تهران را داشته و به دکتر محمد رضا سماواتی فرد در گیشا تهران مراجعه کرده اند از ایشان می پرسند این است که بهترین فرم بینی برای ما کدام است؟ یا چگونه می توان بهترین فرم بینی را انتخاب نمود؟ در پاسخ باید بگوییم بهترین فرم بینی زمانی انتخاب می شود که بیمار با جراح بینی خود تعامل خوبی داشته و با او به یک هدف مشترک برسد. از همین رو تمام انتظارات منطقی خود از عمل جراحی بینی را با جراح تان در میان گذاشته و در نهایت انتخاب فرم بینی را به ایشان بسپارید. زیرا جراحان بینی تجربه زیادی در این زمینه داشته و به دلیل قدرت تصور بالا و اشراف دقیقی که بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی دارند بهتر از هر کس دیگری می دانند که بهترین فرم بینی متناسب با صورت شما کدام فرم است.

 

عمل بینی

 

جراحی کوچک کردن بینی

این نوع عمل بینی دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که می توان از نامش برداشت کرد. در این جراحی زیبایی بینی ، اندازه بینی کوچک می شود. وقتی بیمار این نوع عمل دماغ را انتخاب می کند، می تواند اندازه کلی بینی خود را کاهش داده یا بر روی یک ناحیه خاصی از بینی مثل نوک ، قوز یا برآمدگی ، که نیاز به کوچک شدن دارد ، تمرکز کند. طی عمل زیبایی بینی ، تغییر اندازه بینی ، اغلب با برداشتن غضروف و استخوان از بینی ، جهت دستیابی به شکل و اندازه مطلوب انجام می شود. در ابتدا مشاوره ای بین بیمار و جراح پلاستیک صورت انجام می شود. در این جلسه ، درباره دغدغه هایتان نسبت به بینی تان صحبت می کنید.

بهترین دکتر عمل بینی تهران شما را مورد آزمایش قرار می دهد و تناسبات آن را با سایر بخش های صورت اندازه گیری کرده و ایده ای را درباره تغییرات دقیق مطلوب ارائه می دهد. این مراحل به پزشک اجازه می دهد تا دستاورد مناسب را برای حل مشکل شما طراحی کرده و نتیجه مورد نظرتان را به شما ارائه دهد. بیشتر عمل های زیبایی بینی به یک شیوه مشابه انجام می شوند. همگی آن ها با یک برش آغاز می شوند. صرف نظر از مکان ایجاد برش، غضروف و استخوان برای کاهش دادن اندازه بینی برداشته می شود. اگر تنها به دنبال کوچک کردن جنبه های خاصی از بینی خود از قبیل سوراخ ها یا قوز هستید ، این مکان ها جاهایی هستند که جراح بینی تهران یا دیگر شهر های ایران باید برای دستیابی به نتیجه مطلوب بر روی آن ها تمرکز کند.

در عمل جراحی بینی پوست بینی به سمت پایین پیرایش نمی شود، چون به صورت خود به خود، تا رسیدن به اندازه جدید کوچک می شود. وقتی عمل کوچک کردن بینی تکمیل شد، بینی شما با سایر ویژگی هاهی صورت تان متناسب شده و دیگر  به عنوان اولین بخش در صورت شما، توجه دیگران را به خود جلب نمی کند و باعث آزار شما نمی شود.

 

در هنگام انتخاب فرم بینی باید فاکتورهای ذیل را مد نظر قرار داد:

 • نوع بینی : اساسی ترین فاکتور در انتخاب فرم بینی ، نوع آن است. به طوریکه اگر بینی تان گوشتی باشد تنها قادر به انجام عمل بینی بر روی بینی به فرم طبیعی خواهید بود. ولی در صورت داشتن بینی استخوانی می توانید با در نظر گرفتن سایر فاکتورهایی که در ادامه آورده شده اند یکی از فرم های طبیعی یا فانتزی را انتخاب کنید.
 • سلیقه : سلیقه هر فرد با دیگری متفاوت بوده و ملاک های زیبایی از نظر افراد کاملاً با هم تفاوت دارد. دقیقاً به همین دلیل است که برخی از نظر ما بسیار زیبا و از نظر فردی دیگر چهره ای کاملاً معمولی دارند.

صورت زیبا از نظر برخی صورتی با اجزای طبیعی است ولی برخی دیگر صورت های بسیار ظریف و عروسکی را زیبا می دانند بدیهی است که عمل دماغ طبیعی برای دسته اول و عمل زیبایی بینی فانتزی برای دسته دوم ایده آل می باشد.

 • ویژگی های صورت : عمل بینی زمانی موجب زیبایی بیشتر افراد خواهد شد که فرم بینی بعد از رینوپلاستی  با صورت بیمار و اجزای موجود در آن بیشترین تناسب را داشته باشد. از همین رو:
 1. در صورت داشتن صورت بزرگ با اجزای درشت از انجام عمل جراحی بینی به فرم فانتزی خودداری کنید.
 2. اگر فاصله لب و بینی تان زیاد است بهتر است برای فرم طبیعی اقدام کنید و غیره.
 • جنسیت : صورت اکثر قریب به اتفاق آقایان درشت و استخوانی است و بینی فانتزی هیچ تناسبی با آن ندارد. این فرم از بینی نه تنها موجب زیبایی بیشتر آقایان نشده بلکه از جذابیت آن ها نیز خواهد کاست. این در حالی است که خانم ها محدودیت خاصی از نظر جنسیت برای انتخاب فرم بینی ندارند.