عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی یا جراحی انحراف تیغه بینی برای اصلاح انحراف بینی انجام می شود. ( جراحی بینی )

هدف از انجام سپتوپلاستی بهبود ظاهر وعملکر بینی است زیرا انحراف بینی در برخی مواقع مشکلات تنفسی در پی دارد. بینی که دچار انحراف شدید تیغه شود دچار مشکلات تنفسی می شود زیرا کج شدن تیغه بینی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی می شود.

انحراف بینی می تواند هر دو سوراخ بینی یا یکی از سوراخ های بینی را مسدود کند. انحراف بینی فرم بینی را نیز تغییر می دهد. انحراف اگر مشکلات تنفسی در پی نداشته باشد باعث تغییر ظاهر فرم بینی می شود ، به همین دلیل با کجی بینی اشتباه گرفته می شود.

 

سپتوپلاستی

 

تشخیص اینکه بینی انحراف دارد یا کج است توسط خود فرد به سختی امکان پذیر است .برای تشخیص انحراف بینی بهتر است به جراح بینی مراجعه کنید تا مطمئن شوید .

در صورتی که جراح بینی ، انحراف بینی را تایید کند ، بیمار باید سپتوپلاستی یا جراحی انحراف تیغه بینی را انجام دهد. با توجه به خواسته بیمار می توان سپتوپلاستی و رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی را به طور همزمان انجام داد.

چرا سپتوپلاستی الزامی است؟

سپتوپلاستی تنها راه برای درمان سپتوم کج که باعث دشوار شدن تنفس از طریق بینی و اجباری کردن تنفس از راه دهان می شود، به شمار می آید. تنفس از راه دهان باعث خشک شدن دهان می شود. مشکل ناتوانی در تنفس از راه بینی، در طول شب تشدید شده و می تواند باعث اختلال در خواب گردد.

گاهی اوقات سپتوپلاستی بخشی از روندهای پزشکی دیگر از قبیل جراحی سینوس و برداشتن تومورهای بینی می باشد. همچنین ازآنجایی که سپتوپلاستی به خودی خود باعث تغییر شکل بینی نمی شود، می تواند با جراحی تغییر شکل بینی یعنی سپتورینوپلاستی ترکیب شود.

در نهایت تصمیم گیری درباره انجام سپتوپلاستی با هدف راست کردن سپتوم کج بر عهده بیمار می باشد.

چگونه برای سپتوپلاستی آماده شویم؟

پزشک درخصوص تمام داروهای مصرفی بیمار، از قبیل داروهای غیر تجویزی، مکمل ها و داروهای گیاهی، کسب اطلاعات می نماید. قبل از جراحی بیمار باید مصرف داروهایی از جمله آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و برخی مکمل های گیاهی خاص که لخته شدن خون را دشوار می کند متوقف نماید. در صورتی که آلرژی یا مشکلات خونی دارید پزشک را در جریان قرار دهید.

 

 

چه زمان باید با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت تجربه کردن موارد زیر، با پزشک تماس بگیرید:

 • دشوار بودن تنفس
 • خونریزی سنگین و غیر قابل کنترل بینی
 • دردی که بدتر شود و با دارو نیز تسکین نیابد
 • تب و لرز شدید
 • سردرد
 • حالت گیجی
 • گرفتگی گردن

سپتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

سپتوپلاستی اغلب به صورت درمان سرپایی انجام می شود، بنابراین بیشتر بیماران در روز جراحی به منزل باز می گردند. در بیشتر موارد جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بی حسی موضعی که در آن بخشی از بدن بیمار بی حس می شود نیز گزینه دیگری به شمار می آید.

جراحی بطورکامل در داخل بینی اتفاق می افتد. پزشک، دیواره ای را در یک طرف بینی برش می دهد و مخاط، غشای نازکی که سپتوم را پوشش داده و از آن محافظت می کند بر می دارد. این به پزشک اجازه می دهد تا استخوان و غضروف بینی را شکل دهد. گاهی اوقات بخش هایی از استخوان و غضروف برداشته می شود. پس از آن مخاط به روی سپتوم برگردانده می شود. بینی در حین جراحی شکسته نمی شود. جراحی حدوداً 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.

پس از آن پزشک، اسپلینت ها یا پانسمان نرم را در برای نگه داشتن بافت در محل مناسب، جلوگیری از خونریزی بینی و جلوگیری از شکل گیری بافت اسکار مورد استفاده قرار می دهد. معمولاً اسپلینت ها یک یا دو هفته و پانسمان، بین 24 تا 36 ساعت در محل باقی می ماند. گاهی پزشک از بخیه های جذبی استفاده می کند که به مرور زمان و بصورت خودبخود ناپدید می شوند.

 

 

مراقبت های بعد از عمل سپتوپلاسـتی

 • رعایت نکات مراقبتی کمک می کند تا بیمار از عوارض و خطرات در امان باشد.
 • ضربه ای نباید به بینی وارد شود به همین دلیل از حضور در مکان های شلوغ تا مدت کوتاهی  پرهیز کنید.
 • ورم بینی بعد از عمل سپتوپلاستی و کبودی طبیعی است و برای بهبود آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از جوویدن غذا باید پرهیز کنید به همین دلیل در چند روز اول از رژیم غذایی نرم پیروی کنید.
 • داروهایی که جراح بینی تجویز کرده است را به طور مرتب مصرف نمایید.

برای مطالعه کامل مراقبت های بعد از جراحی بینی و اطلاع از آن بر روی عبارت مراقبت های بعد از جراحی بینی کلیک کنید.

سپتوپلاستی ، جراحی درمانی بینی است و هدف از انجام آن رفع مشکلات بینی است به همین دلیل باید توسط یک جراح بینی خوب انجام شود تا انحراف بینی رفع شود .

جراح بینی خوب می تواند از بروز عوارض عمل سپتوپلاستی جلوگیری کند زیرا به خوبی می داند چه اقدامی را انجام دهد تا بیمار دچار عوارض نشود.

هزینه عمل سپتوپلاستی

همانطور که گفته شد جراحی تیغه انحراف بینی نوعی جراحی درمانی است و بینه هزینه آن را می پردازد.

البته در حالتی که انحراف بینی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی و مشکلات تنفسی شود بینی هزینه آن را می دهد .

 در مواردی که انحراف بینی فقط باعث تغییر فرم بینی شود بیمه هزینه آن را قبول نمی کند.

برای تعیین و تشخیص هزینه جراحی انحراف بینی حتماً به جراح بینی مراجعه کنید.