سپتوپلاستی یا جراحی انحراف تیغه بینی برای اصلاح انحراف بینی انجام می شود.  هدف از انجام این نوع جراحی بینی بهبود ظاهر و عملکرد بینی است زیرا انحراف بینی در برخی مواقع مشکلات تنفسی در پی دارد. بینی که دچار انحراف شدید تیغه شود دچار مشکلات تنفسی می شود زیرا کج شدن تیغه بینی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی می شود. انحراف تیغه دماغ می تواند هر دو سوراخ بینی یا یکی از سوراخ های بینی را مسدود کند. انحراف فرم بینی را نیز تغییر می دهد. از همین رو اگر مشکلات تنفسی در پی نداشته باشد باعث تغییر ظاهر فرم بینی می شود ، به همین دلیل با کجی بینی اشتباه گرفته می شود.

 

سپتوپلاستی

 

تشخیص اینکه بینی انحراف دارد یا کج است توسط خود فرد به سختی امکان پذیر است .برای تشخیص انحراف بهتر است به دکتر رینوپلاستی مراجعه کنید تا مطمئن شوید. در صورتی که پزشک ، انحراف بینی را تایید کند ، بیمار باید عمل سپتوپلاستی یا جراحی انحراف تیغه بینی را انجام دهد. با توجه به خواسته بیمار می توان این روش درمانی و رینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی بینی را به طور همزمان انجام داد.

چرا سپتوپلاستی الزامی است؟

عمل انحراف داشتن تیغه میانی بینی تنها راه برای درمان سپتوم کج که باعث دشوار شدن تنفس از طریق بینی و اجباری کردن تنفس از راه دهان می شود، به شمار می آید. تنفس از راه دهان باعث خشک شدن دهان می شود. مشکل ناتوانی در تنفس از راه بینی، در طول شب تشدید شده و می تواند باعث اختلال در خواب گردد. گاهی اوقات این تکینک بخشی از روندهای پزشکی دیگر از قبیل جراحی سینوس و برداشتن تومورهای بینی می باشد. همچنین ازآنجایی که عمل سپتوم انحراف دار به خودی خود باعث تغییر شکل بینی نمی شود، می تواند با جراحی تغییر شکل بینی یعنی سپتورینوپلاستی ترکیب شود. در نهایت تصمیم گیری درباره انجام عمل انحراف دماغ با هدف راست کردن سپتوم کج بر عهده بیمار می باشد.

چگونه برای عمل انحراف بینی آماده شویم؟

پزشک درخصوص تمام داروهای مصرفی بیمار، از قبیل داروهای غیر تجویزی، مکمل ها و داروهای گیاهی، کسب اطلاعات می نماید. قبل از جراحی سپتوپلاستی بیمار باید مصرف داروهایی از جمله آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و برخی مکمل های گیاهی خاص که لخته شدن خون را دشوار می کند متوقف نماید. در صورتی که آلرژی یا مشکلات خونی دارید پزشک را در جریان قرار دهید.

 

 

چه زمان باید با پزشک تماس بگیریم؟

در صورت تجربه کردن موارد زیر، با پزشک تماس بگیرید:

 • دشوار بودن تنفس
 • خونریزی سنگین و غیر قابل کنترل بینی
 • دردی که بدتر شود و با دارو نیز تسکین نیابد
 • تب و لرز شدید
 • سردرد
 • حالت گیجی
 • گرفتگی گردن

سپتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی انحراف تیغه میانی بینی اغلب به صورت درمان سرپایی انجام می شود، بنابراین بیشتر بیماران در روز جراحی به منزل باز می گردند. در بیشتر موارد جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بی حسی موضعی که در آن بخشی از بدن بیمار بی حس می شود نیز گزینه دیگری به شمار می آید.

جراحی بطور کامل در داخل بینی اتفاق می افتد. پزشک، دیواره ای را در یک طرف بینی برش می دهد و مخاط، غشای نازکی که سپتوم را پوشش داده و از آن محافظت می کند بر می دارد. این به پزشک اجازه می دهد تا استخوان و غضروف بینی را شکل دهد. گاهی اوقات بخش هایی از استخوان و غضروف برداشته می شود. پس از آن مخاط به روی سپتوم برگردانده می شود. بینی در حین جراحی سپتوپلاستی شکسته نمی شود. جراحی حدوداً 30 تا 90 دقیقه طول می کشد.

پس از آن پزشک، اسپلینت ها یا پانسمان نرم را در برای نگه داشتن بافت در محل مناسب، جلوگیری از خونریزی بینی و جلوگیری از شکل گیری بافت اسکار مورد استفاده قرار می دهد. معمولاً اسپلینت ها یک یا دو هفته و پانسمان، بین 24 تا 36 ساعت در محل باقی می ماند. گاهی پزشک از بخیه های جذبی استفاده می کند که به مرور زمان و بصورت خودبخود ناپدید می شوند.

عمل سپتوپلاستی دارای چه عوارضی است؟

به طور کلی سیو پلاستی یا عمل انحراف بینی با هدف بهبودی و مزیت‌های آن انجام می‌شود. اما در برخی موارد عمل انحراف بینی ممکن است دارای عوارضی باشد که عبارت‌اند از:
– لخته شدن خون
– عوارض ناشی از داروی بیهوشی
– خونریزی بیش از حد
– سوراخ شدن سپتوم یا تیغه بینی
– بی حسی موقتی در لثه‌ها یا دندان‌های بالایی
– کاهش حس بویایی
– عفونت
– انسداد بینی
البته که می‌دانیم مزایای عمل انحراف بینی سیار زیادتر از معایب آن است. انتخاب پزشک متخصص حرفه‌ای در زمینه سپتوپلاستی می‌تواند این اندک عوارض را نیز از بین برده و شما با خیال آسوده جراحی خود را انجام دهید.

مزایای عمل سپتوپلاستی

به طور کلی عمل Septoplasty دارای مزایای چشمگیر و قابل توجهی می‌باشد که انجام آن باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود. از آنجایی که انحراف بینی می‌تواند موجب بروز مشکات جدی و حتی کاهش کیفیت زندگی افراد شود، سپتوپلاستی یک گزینه جبرانی برای آن خواهد بود. برخی از مزایای سپتوپلاستی عبارت‌اند از:
– باز شدن راه تنفس فرد
– رفع مشکلات خواب اعم از خوروپف
– کاهش میزان عفونت‌های سینوسی
– بازیابی حواس از دست رفته
– بهبود اکسیژن رسانی
– رفع مشکلات عفونی بینی یا سینوس‌ها
– رفع خشکی دهان (ناشی از باز ماندن دهان هنگام تنفس)

سپتوپلاستی مناسب چه کسانی است؟

جراحی سپتوپلاستی عملی است که دو دسته از افراد می‌توانند از آن استفاده کنند. دسته اول افرادی که به صورت مادر زادی با انحراف سپتوم یا تیغه بینی روبه‌رو هستند؛ دسته دوم افرادی که در اثر ضربه یا شکستگی دچار انحراف بینی شده‌اند. همچنین این عمل را می‌توان تا زمانی که برایتان مشکلات جدی نظیر عارضه‌های تنفسی، بویایی یا مشکلات هنگام خواب مانند خوروپف ایجاد نکرده، انجام ندهد.

 

 

مراقبت های بعد از عمل انحراف سپتوم

 • رعایت نکات مراقبتی کمک می کند تا بیمار از عوارض و خطرات در امان باشد.
 • ضربه ای نباید به بینی وارد شود به همین دلیل از حضور در مکان های شلوغ تا مدت کوتاهی  پرهیز کنید.
 • ورم بینی بعد از عمل سپتوپلاستی و کبودی طبیعی است و برای بهبود آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از جوویدن غذا باید پرهیز کنید به همین دلیل در چند روز اول از رژیم غذایی نرم پیروی کنید.
 • داروهایی که جراح بینی تجویز کرده است را به طور مرتب مصرف نمایید.

برای مطالعه کامل مراقبت های بعد از جراحی کردن دماغ و اطلاع از آن بر روی عبارت مراقبت های بعد از جراحی بینی کلیک کنید. انحراف سپتوم ، جراحی درمانی بینی است و هدف از انجام آن رفع مشکلات بینی است به همین دلیل باید توسط یک جراح بینی خوب انجام شود تا انحراف رفع شود . یک جراح بینی خوب در تهران می تواند از بروز عوارض عمل انحراف دماغ جلوگیری کند زیرا به خوبی می داند چه اقدامی را انجام دهد تا بیمار دچار عوارض نشود.

هزینه عمل سپتوپلاستی در تهران

همانطور که گفته شد جراحی تیغه انحراف بینی نوعی جراحی درمانی است و بینه هزینه آن را می پردازد. البته در حالتی که انحراف بینی باعث مسدود شدن سوراخ های بینی و مشکلات تنفسی شود بینی هزینه آن را می دهد .  در مواردی که انحراف فقط باعث تغییر فرم بینی شود بیمه هزینه آن را قبول نمی کند. برای تعیین و تشخیص هزینه جراحی انحراف بینی در تهران حتماً به  بهترین دکتر بینی تهران مراجعه کنید.