رینوپلاستی

رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی

افراد در صورتی که از فرم بینی خود ناراضی باشند معمولا اقدام به انجام جراحی بینی یا رینوپلاستی می کنند ، رینوپلاستی اساساً عملی برای تغییر دادن ساختار بینی می باشد که برای بهبود عملکرد یا زیبایی بینی انجام می شود .

به منظور تغییر شکل بینی و بهبود ظاهر آن، دو نوع عمل رینوپلاستی باز یا بسته مورد استفاده قرار می گیرند .

در جراحی بینی به روش باز ، شکافی در داخل بافت بینی بین دو سوراخ ایجاد می شود که با استفاده از آن می توان تغییرات لازم را بر روی بینی اعمال نمود .

در عمل جراحی بینی بسته ، شکاف ها کاملا در داخل بینی ایجاد می شوند و بریدگی آشکار بر روی بینی ایجاد نمی گردد اما نمی توان از این روش در حالت هایی که به ایجاد تغییرات زیاد بر روی بینی نیاز است استفاده نمود .

از لحاظ زمانی ، به طور معمول رینوپلاستی بازبه زمان بیشتری نسبت به رینوپلاستی بسته نیاز دارد و اغلب برای بیمارانی که نیاز به تغییر در سر بینی دارند مناسب تر می باشد .

مدت زمان عمل بینی

رینوپلاستی بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد و طول عمل جراحی به تکنیک انتخابی جراح بینی و حجم فعالیت هایی که در نظر گرفته شده بستگی دارد .

یه علاوه ممکن است این روش اصلاحی نیاز به زمان بیشتری داشته باشد .

ضمناً رینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود .

بعد از عمل بینی

 • پس از این عمل جراحی بینی به طور معمول بیمار به اتاق ریکاوری انتقال داده می شود تا تحت نظر و کنترل قرار گیرد .
 • بخیه های بینی بعد از یک هفته کشیده می شوند و بخیه های دیگر بینی نیز پس از مدت زمان مشخصی خود به خود جذب می شوند .
 • 7 الی ده روز از خوردن غذاهای بسیار سفت پرهیز کنید و از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید .
 • خندیدن ، عطسه کردن ، سرفه کردن و خمیازه کشیدن در طی دوران نقاهت باید کنترل شود زیرا ماهیچه های بینی و صورت را تحت تاثیر قرار می دهند و این امر تاثیر منفی دارد .
 • مصرف آب و مایعات را افزایش دهید.
 • برای کاهش تورم و کبودی مصرف نمک را محدود کنید و از کمپرس یخ بر روی صورت استفاده کنید .

برای بیماران پرسش های بسیار زیادی در زمینه مراقبت های جراحی بینی وجود دارد که بهتر است از جراح بینی شان سوال کنند، زیرا میزان دوره نقاهت در افراد با توجه به نوع بینی شان متفاوت است .

تورم بینی های گوشتی به طور معمول دیرتر از بین می رود و دوره نقاهت در این افراد طولانی تر است .

در خصوص دوره بهبودی حتماً با جراح بینی تان صحبت کنید تا هیچ گونه شک و شبه ای وجود نداشته باشد.

اسپلینت بینی

بر روی بینی یک اسپلینت کار گذاشته می شود تا بافت بینی در محل صحیح خود ثابت شود به علاوه انجام این کار در هنگام خواب به حفظ ظاهر بینی کمک می کند و می تواند نقش زیادی در بهبود مناسب و سریع بیمار داشته باشد .

در طی دورانی که اسپلینت بر روی بینی است به هیچ عنوان نباید خیس شود زیرا شل می شود و این امر تاثیر منفی دارد، در نتیجه از خیس شدن صورت پرهیز کنید.

جراح بینی زمانی را برای برداشتن اسپیلینت تعیین می کند و نیاز است بیمار یک ساعت قبل از مراجعه به مطب دوش بگیرد تا اسپلینت شل شده و راحت تر از بینی جدا شود.

اهمیت انتخاب جراح بینی خوب

در واقع امروزه با توجه به اینکه متقاضیان جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی رو به افزایش است ، تعدد جراحان بینی نیز افزایش یافته و این امر موجب می شود تا افراد برای انتخاب بهترین جراح بینی دقت بیشتری داشته باشند. توجه داشته باشید که در انجام رینوپلاستی نباید عجله داشت، بنابراین پس از تحقیق در این باره جراح بینی مورد نظر خود را انتخاب فرمایید.

البته وسواس به خرج دادن و جستجوی بیش از حد درباره جراح بینی هم خوب نیست؛ چرا که در نهایت فرد دچار سردرگمی شده و سخت تر قادر به انتخاب بهترین جراح بینی می باشد.

حال در این مقاله قصد داریم شما را در جریان برخی از ویژگی های جراح بینی خوب بگذاریم تا راحت تر قادر به تصمیم گیری و انتخاب جراح بینی مورد نظر خود باشید.

ویژگی های جراح بینی خوب

 • به طور کلی یکی از ویژگی های مهم جراح بینی خوب این است که به انواع روش های جراحی بینی مسلط باشد ( طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی ). همچنین برای همه افراد با هر نوع بینی گوشتی یا استخوانی نتایج مطلوب و زیبایی به ارمغان آورد.
 • یک جراح بینی خوب منافع مالی خود را در درجه آخر قرار داده و به سلامت و رضایت بیمار توجه خواهد داشت. در برخی موارد جراح نتایج ظاهری بسیار خوب و مطلوبی از جراحی بینی کسب کرده و تنها به ظاهر بینی توجه می کند، اما در مقابل به عملکرد بینی توجه نداشته و فرد دچار مشکلات تنفسی خواهد شد.
 • به طور کلی جراح بینی موظف است که بیمار را در جریان اقداماتی که لازم است بیمار قبل و بعد از رینوپلاستی انجام دهد، بگذارد. چرا که این اقدامات در نتیجه نهایی بسیار تاثیرگذار است.
 • برای کسب اعتماد بیمار، جراح بینی خوش برخورد بوده و قادر است با آرامش، خیال فرد را از نتیجه نهایی جراحی بینی راحت کند. به این صورت که با خلاقیت و همچنین با توجه به تناسبات صورت و سلیقه بیمار، دیدگاه کلی از نتیجه عمل بینی را در اختیار بیمار بگذارد.
 • توجه داشته باشید که حتما به بررسی میزان امکانات و کادر درمانی کلینیک یا بیمارستانی که عمل در آن صورت می گیرد، بپردازید.
 • بهترین جراح بینی برعلم زیبایی شناسی نیز تسلط داشته و با توجه به استاندارد های زیبایی ، قادر به ایجاد تناسب در صورت خواهد شد.
 • در مواردی که بیمار انتظار غیرمنطقی از جراحی و نتیجه نهایی آن دارد، جراح بینی موظف است ایشان را متقاعد سازد و چنانچه بیمار قانع نشد از انجام جراحی برای فرد خودداری کند.

نحوه انتخاب جراح بینی خوب

 • پرس و جو از دوستان و اطرافیانی که در گذشته اقدام به جراحی کرده اند.
 • تهیه لیستی از اسامی جراحان بینی از طریق جستجو در گوگل یا فضای مجازی
 • مراجعه به سایت جراح و بررسی سوابق کاری و تحصیلی وی
مشاهده نمونه کار های جراح بینی از طریق :
 1. مراجعه به گالری تصاویر موجود در سایت
 2. مراجعه به صفحه اینستاگرام پزشک
 3. مراجعه حضوری به مطب
Call Now Button