همه چیز درباره جراحی کردن بینی

جراحی کردن بینی : بینی در مرکزیت چهره قرار دارد و همین امر منجربه تاثیر بسیار زیاد بینی بر زیبایی چهره شده است .

زیبایی چهره بستگی به تناسب بینی با اجزای دیگر چهره دارد و بزرگ بودن بینی ، قوز بینی، پهن بودن بینی و دیگر مشکلات ظاهری بینی می تواند تناسب چهره را برهم زند.

یکی از دلایل مهم بیماران برای اقدام به رینوپلاستی، برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی باشد هر چند برخی از بیماران به دلیل بهبود عملکرد بینی نیز اقدام به جراحی بینی می کنند.

در کل فردی که اقدام به جراحی بینی می کند باید درک درستی از نتیجه داشته باشد و بداند که جراحی بینی یک نوع معجزه نیست و نمی تواند تمام مشکلات مرتبط با چهره را برطرف کند.

برخی از متقاضیان توقع بسیار زیادی نتیجه جراحی زیبایی بینی دارند ولی بینی تنها به عنوان یک عضو در زیبایی چهره تاثیر دارد و به صورت نسبی زیبای چهره را افزایش می دهد.

جراحی کردن بینی

نوع بینی تاثیری در فرم دهی بینی دارد ؟

یکی از دلایل مهم عدم تشابه فرم بینی بیماران پس از رینوپلاستی ، متفاوت بودن نوع بینی است .

نوع بینی بیماران بر اساس میزان پوست و غضروف بینی تعیین می شود.

بیمارانی که نوک بینی پهنی دارند و پوست بینی شان ضخیم است در اصطلاح بینی گوشتی دارند و بیمارانی با بینی عقابی و پوست نازک، در اصطلاح بینی استخوانی دارند.

بینی گوشتی دارای محدودیت در فرم دهی بینی است و اکثریت مردم معتقد هستند که نتیجه جراحی بینی گوشتی ماندگار نیست ولی اگر بینی توسط یک جراح بینی خوب و ماهر جراحی شود قطعاً نتیجه ماندگاری خواهد داشت. .

برخلاف بینی گوشتی که برای جراحی بینی طبیعی مناسب است ، بینی استخوانی برای تمامی فرم های بینی اعم از فانتزی ، نیمه فانتزی ، طبیعی مناسب است .

بعد از جراحی کردن بینی

 • از رژیم غذایی نورم و سالم پیروی کنید.
 • از صدمه دیدن بینی محافظت کنید.
 • فشاردادن یا ماساژ دادن بینی می تواند نتیجه را تحت تاثیر قرار دهد در نتیجه یه هیچ عنوان بینی را فشار یا ماساژ ندهید.
 • از کمپرس یخ در فواصل زمانی کوتاه مدت برای بهبود تورم و کبودی استفاده کنید .
 • برای شروع هرگونه فعالیت ورزشی حتی رقص و شنا کردن با جراح بینی صحبت کنید زیرا میزان بهبود و ترمیم بینی مهم است.
 • از خم کردن سر پرهیز کنید و هنگام ستراحت از دوبالش زیر سر استفاده کنید تا فشاری به بینی وارد نشود.

موارد ذکر شده برخی از نکات مراقبتی هستند و برای مطلع شدن از نکات مراقبتی با جراح بینی صحبت کنید.

توصیه می شود از هرگونه اقدام خودسرانه در طی دوره نقاهت پرهیز کنید و حتماً نظر جراح بینی را جویا شوید.

جراحی کردن بینی

معیار های زیبایی بینی

به طور کلی می توان گفت که زیبایی نسبی است اما برقراری تعادل و توازن پسندیده بوده و مورد پسند همگان می باشد. در واقع بینی عمل شده علاوه بر زیبا بودن باید طبیعی نیز باشد.

به طور کلی امروزه در علم زیبایی شناسی استاندارد هایی مشخص شده که پزشکان و جراحان بینی بر اساس آن اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند. این معیار های شامل موارد زیر می شوند :

 • تناسب میان اجزای صورت
 • ارتباط بین بینی ، لب ها و چانه
 • انحراف بینی
 • رابطه بینی با چشم ها
 • پهنای بینی
 • زیر بینی
 • ارتفاع بینی
 • پشت بینی
 • زاویه بین بینی و لب

استاندارد های زیبایی چیست ؟

در واقع استاندارد های زیبایی یک مفهوم علمی بوده که با بررسی چهره افرادی که اغلب مردم آن ها را زیبا خطاب می کردند ، بدست آمده. یعنی زاویه بینی و پشانی ، زاویه بینی و لب ، اندازه گونه ها و اندازه بینی نسبت به سایر اجزای صورت ، به صورت عددی مشخص و معرفی شده اند. در جراحی زیبایی بینی تلاش بر این است که چهره افراد به استاندارد های تعیین شده نزدیک شود.

تناسب اجزای صورت

صورت باید دارای سه یک سوم مساوی باشد که عبارتند از :

 1. محل رویش مو تا ابرو ها
 2. از ابرو ها تا پایین بینی
 3. از پایین بینی تا زیر چانه

یک سوم پایینی صورت یعنی قسمت تحتانی بینی تا زیر چانه باید به این صورت باشد که فاصله بین بینی تا لب بالا به اندازه یک سوم کل آن قسمت باشد.

زمانی که صورت فرد با این تناسبات مطابق نباشد ، زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار داده و نیاز به اصلاح دارد.

جراحی کردن بینی

رابطه بینی ، لب ها و چانه

چنانچه خطی فرضی که از زیر چشم به بالای گوش رسیده را تصور کنیم و خطی عمود بر آن رسم شود به صورتی که از قسمت فوقانی لب بالا بگذرد ، لب پایین باید دو میلی متر عقب تر از این خط قرار داشته باشد. در آقایان چانه باید در موازات لب پایین قرار داشته باشد و در خانم ها کمی عقب تر باشد.

ارتباط بینی با چشم ها

خط منحنی که از زیر ابرو به روی بینی بیاید و تا نوک بینی امتداد داشته باشد را در نظر بگیرید ، این خط باید بدون شکستگی و در هر دو طرف بینی رسم شود.

پهنای بینی

در بینی استاندارد ، پهنای کلی بینی به اندازه فاصله ما بین دو چشم بوده و پهنای قسمت استخوانی بینی باید 80 درصد پهنای کلی بینی باشد.

زیر بینی

در این زاویه باید قطر سوراخ های بینی به اندازه دو برابر فاصله نقطه بالایی سوراخ بینی تا نوک آن باشد.

ارتفاع بینی

به فاصله نوک بینی تا صورت ارتفاع بینی گفته می شود که باید حدود 67 درصد طول بینی باشد.

پشت بینی

اگر خطی فرضی از ریشه تا نوک بینی در نظر بگیریم ، باید استخوان بینی در آقایان مماس با این خط و در خانم ها دو میلی متر عقب تر باشد.

زاویه بین لب و بینی

این زاویه بسته به مدل بینی متفاوت است. در واقع زاویه بین بینی و لب در بینی طبیعی 90 الی 95 درجه و در بینی فانتزی 95 الی 100 درجه می باشد.

جراحی کردن بینی

انواع روش های جراحی بینی

جراحی بینی به روش باز

از آنجایی که در این روش به طور کامل پوست از استخوان بینی جدا می شود ، امکان اصلاح ایرادات ساده و پیچیده بینی وجود دارد و احتمال بروز خطا به حداقل خواهد رسید. برش های ایجاد شده در جراحی بینی به روش باز در ناحیه کلوملا بوده و پوست بینی توسط ابزاری خاص از ساختمان آن جدا می شود.

جراحی بینی به روش بسته

در این روش هیچ برشی در کلوملا ایجاد نمی شود و به همین دلیل تنها ایرادات ساده اصلاح شده و بینی هایی که ایراد چندانی ندارند از این روش قابل جراحی هستند. از آنجایی که طی جراحی بینی به روش بسته دید جراح محدود است امکان بروز خطا وجود داشته و به همین دلیل معمولا جراحان بینی ترجیح می دهند که از طریق باز جراحی زیبایی بینی را انجام دهند.

لازم به ذکر است پس از جراحی بینی به روش بسته میزان کبودی و تورم در مقایسه با جراحی بینی به روش باز کمتر بوده و بیمار دوران نقاهت کوتاه تری را تجربه خواهد کرد.

رینوپلاستی درمانی

وقتی به رینوپلاستی فکر می کنید چه چیزی به ذهن تان می آید؟ در بیشتر موارد، گمان می کنید این روندی است که شکل ظاهری بینی شما را تغییر می دهد. رینوپلاستی به عنوان یکی را رایج ترین جراحی های پلاستیک در سراسر دنیا، اغلب برای اهداف زیبایی انجام می شود.

ولی رینوپلاستی کاری فراتر از فقط تغییر شکل ظاهری بینی را انجام می دهد. در برخی موارد عملکرد بینی شما را بهبود می بخشد. به همه وظایفی که بر عهده بینی تان است فکر کنید. بینی به تنفس شما کمک می کند. شما را از نعمت بوییدن برخوردار می کند و نقش مهمی را در چشایی و صدا در زمان صحبت کردن ایفا می کند.

رینوپلاستی درمانی جراحی بینی است که می تواند مشکلات مختلف تاثیر گذار بر روی این اندام را درمان کند.

 

 

چرا به رینوپلاستی درمانی نیاز داریم؟

دلایل مختلفی برای انتخاب رینوپلاستی درمانی وجود دارد.

یکی از رایج ترین دلایل، آسیب دیدگی ناشی از شکستن بینی می باشد. اگر شما شکستگس بینی را تجربه کرده باشید، بهترین کار ارزیابی و آزمایش شدن بینی در طول چند روز بعد از شکستگی می باشد.

درمان شکستگی بینی به وسیله رینوپلاستی درمانی به مرحله آسیب دیدگی بینی وابسته است. اگر بیمار بعد از شکستگی بینی به موقع به پزشک مراجعه کند، جراح پلاستیک موقعیت بینی را با جراحی بینی بسته ترمیم می کند. در صورت گذر یک ماه یا بیشتر از شکستگی بینی، جراح، درمان این اندام را با رینوپلاستی باز انجام خواهد داد.

در هر دو روند، هدف قرار دادن بینی شکسته در موقعیت مناسب و ایجاد شکلی مطلوب و شرایطی مناسب برای بهبود می باشد. بعد از هریک از این دو روند، جراح برای بهبود بیشتر شکل ظاهری بینی، سپتورینوپلاستی کامل را انجام می دهد. اغلب برای انجام جراحی کامل باید چند ماه از شکستگی بینی گذشته باشد.

همچنین:

در موارد دیگر، رینوپلاستی درمانی برای درمان مشکلات تنفسی مورد نیاز است. برخی افراد مخروط های بینی بزرگی در داخل سوراخ های بینی خود دارند . این مخروط ها به کنترل سطح رطوبت داخل مجاری بینی کمک می کنند.

گاهی مخروط ها به دلیل فاکتورهای مختلف از قبیل آلرژی، سیگار کشیدن یا حتی تغییر موقعیت، بزرگ می شوند. مخروط ها در صورت بزرگ شدن، مجاری بینی را مسدود کرده و تنفس را دچار مشکل می کنند. جراحی می تواند اندازه مخروط ها را کاهش دهد.

روند دیگر جراحی بینی درمانی ، سپتوپلاستی می باشد که برای درمان سپتوم کج مورد استفاده قرار می گیرد. سپتوم مجاری بینی را به دو قسمت تقسیم می کند. اگر سپتوم به یک طرف متمایل شود، مجرای عبور هوا را مسدود می کند. سپتوپلاستی سپتوم را در موقعیت نرمال قرار داهد و تنفس را در فرد راحت تر می نماید.

جراحی کردن بینی

اقدامات بعد از جراحی بینی

 • انتخاب جراح بینی خوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • جراح بینی خود را در جریان انتظاراتی که از جراحی بینی دارید بگذارید.
 • سوابق بیماری ، مصرف دارویی خاص و حساسیت های دارویی خود را به پزشک بگویید.
 • قبل از عمل استحمام کرده و از 8 ساعت قبل چیزی میل نکنید.
 • از دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی استعمال دخانیات و استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل را کنار بگذارید.
 • آزمایشات لازم را انجام دهید و عکس هایی که گفته شده از زوایای مختلف بینی خود بگیرید را تهیه کنید.
 • روز قبل از عمل بینی مایعات بیشتری استفاده کنید و از یک هفته قبل مواد مغذی میل کنید.
 • خانم ها نسبت به پاک کردن آرایش و لاک خود اقدام نمانید و آقایان نیز باید ریش و سبیل خود را اصلاح کنند.
 • روز عمل تنها نباشید و حتما با یک یا دو همراه در محل جراحی حضور داشته باشید.
 • حداقل نیم ساعت قبل از ساعت تعیین شده به محل جراحی مراجعه کنید.
 • از داشتن زیور آلاتی همچون ساعت و انگشتر خودداری نمایید.
 • تمام مدارک لازم را همراه خود داشته باشید.
 • امکانات و کادر درمانی کلینیک یا بیمارستان را مورد بررسی قرار دهید.