20 دسامبر

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

به توده ی خاکستری و یا بی رنگی که به طور معمول از مخاط سینوس ها و گاها از خود بینی منشا می گیرد ، پولیپ بینی گفته می شود که برای رفع آن به جراحی پولیپ بینی نیاز است .

جراحی پولیپ بینی

علل پولیپ بینی:

معمولا پولیپ بینی بر اثر آلرژی بینی به وجود می آید که ممکن است با حساسیت هایی مانند آسم و یا حساسیت های پوستی همراه باشد . به علت حساسیت ، مخاط بینی متورم می شود و به شکل یک نسج اضافی در می آید که داخل بینی و سینوس ها را پر می کند و به تدریج مقدار آن افزایش پیدا می کند . اگر آلرژی بینی سر وقت درمان شود از به وجود آمدن پولیپ جلوگیری می شود و یا پیدایش آن به تعویق می افتد .

راه های تشخیص پولیپ بینی :

با معاینه ی بالینی ، پولیپ بینی را به راحتی می توان تشخیص داد . در موارد زیادی افراد مراجعه می کنند و اظهار می کنند که دچار پولیپ بینی می باشند در صورتی که پس از معاینه ی بالینی آن ها مشخص می شود اثری از پولیپ بینی وجود ندارد و فقط شاخک های تحتانی بینی متورم شده است و موجب ایجاد انسداد تنفسی در آن ها شده است .

درمان پولیپ بینی :

اگر اندازه ی پولیپ به حدی برسد که باعث انسداد بینی شود به منظور برداشتن آن به عمل جراحی پولیپ بینی نیاز پیدا می شود و از آن جایی که معمولا منشا پولیپ از داخل سینوس ها است در صورتی که تنها پولیپ بینی خارج شود احتمال عود آن بیشتر از زمانی می باشد که علاوه بر خارج کردن پولیپ ، به وسیله ی آندوسکوپ داخل سینوس ها نیز از وجود پولیپ تخلیه شوند .

عمل جراحی پولیپ بینی را هم می توان با استفاده از نیمه بیهوشی و هم تحت بیهوشی کامل انجام داد مدت زمان انجام عمل حدودا 1 ساعت و 30 دقیقه میباشد و بیمار در همان روز نیز ترخیص می شود .

پس از انجام جراحی پولیپ بینی تا 10 روز بیمار باید آنتی بیوتیک مصرف کند و برای به تعویق انداختن عود پولیپ نیز استفاده از دارو های ضد آلرژی ضروری است.

دکتر محمدرضا سماواتی فرد – متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت (جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی )

درباره نویسنده

دکتر محمد رضا سماواتی فرد
دکتر محمد رضا سماواتی فرد فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی در سال 85 از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس (ورودی سال 78) شروع دوره تخصصی (رزیدنتی) دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 87 رزیدنت برتز دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 90 نفر چهارم بورد کشوری در سال 91 در رشته گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن. جراحی بینی | جراح بینی تهران | جراحی بینی گوشتی | جراحی بینی استخوانی

پاسخ

بیست − سیزده =