جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی

از شایع ترین آسیب های استخوانی در صورت شکستگی بینی است . جراحی شکستگی بینی بیش تر در مردان صورت می گیرد و نسبت آن حدود دو به یک در مرد به زن و در سنین 15 تا 30 سال شایع است . آسیب به صورت در افراد جوان تر ، بیش تر باعث جابجایی و شکستگی قطعات بزرگ تر  استخوان بینی می شود در حالی که افراد مسن تر استخوان های آسسب پزیر و شکننده تری دارند که بیش تر دچار خرد شدگی استخوان ها می شود .

زمانی که بینی استحکام خود را از دست بدهد امکان آن که تغییرات نامطلوب در ظاهر و عمل کرد بینی ایجاد شود زیاد است ، بنا بر این جراحان گوش و حلق و بینی با در نظر گرفتن ماهیت و وسعت آسیب ، درمان خاصی را باید انجام دهند . 80 درصد شکستگی های بینی در ناحیه ی تبدیل قطعه نازک انتهایی  به قطعه ضخیم ابتدایی در یک سوم تا نیمه استخوان بینی صورت می گیرد .

جراحی شکستگی بینی

آسیب دیدگی در صورت کودکان کم تر از بالغین است که یکی از علل های این موضوع این است که اندازه ی بینی کودکان کوچک تر بوده و همین امر باعث می شود نیروهای شدید را محدود کرده و بافت نرم در حکم حفاظتی برای اسکلت صورت عمل می کند . آسیب های بینی در افراد کم سن و کودکان اکثراً در غضروف اتفاق می افتد تا استخوان . قابلیت نرم بودن استخوان در کودکان سبب می شود که شکستگی این ساختمان کم تر شود . در ادامه ی مقاله می پردازیم به نوع های شکستگی .

شکستگی های بینی به دو دسته تقسیم می شود :

1 – انواع کناری

2 – انواع روبرو

انواع کناری : این نوع شکستگی در اثر نیروی وارده به کنار بینی اتفاق می افتد که سبب فرورفتگی یک سمت بر آمدگی سمت دیگر بینی می شود که شایع ترین نوع بینی به حساب می آید .

انواع روبرو : این نوع شکستگی از بالا بر روی بینی اتفاق می افتد که معمولاً نیاز به نیرویی با انرژی بالایی دارد . شکستگی روبرو باعث فرورفتگی پل بینی می شود و تغییرات شکل ظاهری به وضوح قابل مشاهده است .

جراحی شکستگی بینی در افراد بالغ را می توان با استفاده از بی حسی موضعی با تکنیک بی هوشی عمل کرد برابری را دارد و نتیجه ی ظاهری یکسانی را مشاهده خواهید کرد .

برای جراحی رینوپلاستی در بالغین باید مدت زمان 3 تا 6 ماه از صدمه بر بینی گذشته باشد و در کودکان باید در بالای 15 سالگی انجام شود تا رشد صورت کامل شود .

 

دکتر سماواتی فرد – متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت ( جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی , جراحی بینی گوشتی )

دکتر محمدرضا سماواتی فرد

پاسخ

یک × 2 =

Call Now Button