جراحی بینی در بین خانم ها و آقایان محبوبیت زیادی پیدا کرده است ولی در این بین نگرانی هایی درمورد بارداری و شیردهی برای خانم ها وجود دارد ، برای خانم هایی که تصمیم دارند بعد از جراحی باردار شوند و مادرانی که نوزاد شیرخواره دارند ، این نگرانی وجود دارد که بعد از عمل نوزاد می تواند از شیرمادر تغذیه کنید یا خیر، در واقع به دنبال ارتباط بین جراحی بینی و شیردهی هستند. بعد از گذشت یک الی دو روز از انجام جراحی ، شیردهی به نوزاد هیچ گونه عوارض یا خطری برای مادر و نوزاد ندارد. در حین عمل برای بیهوشی بیمار،  داروهایی نظیر آرامبخش و خواب آور تزریق می شود.  این داروها به مدت 12 ساعت در بدن بیمار باقی می مانند ، به همین دلیل توصیه می شود در 12 تا 48 ساعت اولیه از شیر دادن به نوزاد خود داری شود .

جراحی بینی و شیردهی

در جلسه مشاوره با جراح بینی ، موضوع شیردهی به نوزاد خود را در میان بگذارید تا با توجه به شرایط شما برای دوره نقاهت پس از عمل ، دارو تجویز شود تا مشکلی در شیردهی به وجود نیاید.

عمل بینی بعد از زایمان

عمل کردن بینی بعد از زایمان یکی دیگر از مشغله فکری هایی است که برای خانم ها پیش می آید ، در این باره نیز می توان گفت هیچ گونه مشکلی برای بارداری پس از جراحی وجود ندارد و بعد از گذشت 2 الی 3 ماه از جراحی کردن بیینی خود ، می توانند اقدام به بارداری نمایند. یکی از آزمایش های قبل از عمل دماغ ، آزمایش بارداری است زیرا انجام جراحی زیبایی بینی برای خانم هایی که باردار هستند ممنوع است و به هیچ عنوان انجام نمی شود.

عوارض داروی بیهوشی در شیر مادر

در رابطه با این موضوع باید بگویم که دارو های بیهوشی مورد استفاده در زمان جراحی هیچ عارضه جانبی برای کودک شیرخوار نخواهد داشت و تنها نکته ای که بیشتر پزشکان به بیماران تذکر می دهند و افراد باید آن را رعایت کنند این است که تا چندین ساعت پس از جراحی به هیچ وجه نباید به کودک خود شیر دهید. زیرا اثرات داروی بیهوشی به مدت 12 الی 48 ساعت در بدن باقی می ماند و شیر دادن به کودک در این مدت زمان باعث می شود کودک دچار خواب آلودگی شود. به همین خاطر تمامی جراحان متخصص ، مجرب و متبحر به بانوان شیردهی که متقاضی انجام عمل جراحی زیبایی بر روی بینی خود هستند این توصیه را می کنند که در این بازه زمانی برای جلوگیری از بروز اتفاقات غیر قابل جبران ، جهت رفع گشنگی نوزاد خود از شیر خود به او ندهید بهتر است برای این مدت زمان از شیر خشک و شیر های جایگزین استفاده نمایید یا قبل از اقدام به جراحی به اندازه چند روز شیر برای نوزاد خود ذخیره نمایید. البته توصیه دکتر محمدرضا سماواتی فرد به زنان باردار و شیردهی که قصد دارند این عمل را انجام دهند توصیه می کنند در صورتی که انجام جراحی بینی ضروری نمی باشد زمان انجام آن را به بعد از دوران شیردهی موکول نمایند.

 

انجام جراحی بینی و شیردهی

به طور کلی باید بگویم که منع زیادی برای عمل کردن بینی در زمان شیردهی یا به عبارتی دیگر جراحی بینی و شیردهی وجود ندارد و تنها لازم است تا افراد در این زمان برخی نکات مراقبتی را رعایت کنند و به آن دقت داشته باشند که تمامی این نکات مربوط به دارو های بیهوشی و بی حسی ای است که در زمان جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت مراقبت های بعد از جراحی کردن بینی در دوران شیردهی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و حتما حتما باید به آن ها توجه کرد. البته اینکه در این هنگام ضربه و صدمه ای به بینی وارد نشود نیز بسیار مهم است.

برای مشاهده زیباترین بینی های عمل شده توسط دکتر محمدرضا سماواتی فرد ، بهترین جراح بینی در تهران ، به گالری تصاویر و پیج اینستاگرام دکتر سماواتی فرد مراجعه فرمایید.