جراحی بینی شکسته

عمل جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته : شکستگی بینی شایع ترین آسیب استخوانی در صورت محسوب می شود . شکستگی در بینی مردان نسبت به زنان بیشتر رخ می دهد و نسبت آن حدودا 2 به 1 در مرد و زن است و در سنین 15 تا 30 سالگی بیشتر ایجاد می شود.

جراحی بینی شکسته

در بیماران جوان تر آسیب وارد شده بیشتر باعث جابجایی و شکستگی قطعات بزرگتر استخوان بینی می شود اما افراد مسن تر که دارای استخوان های شکننده ای می باشند بیشتر دچار خردشدگی استخوان می شوند .

زمانی که استحکام بینی از دست برود ممکن است تغییرات نامطلوبی در ظاهر و عملکرد بینی به وجود آید ، بنابراین جراح بینی بنابر ماهیت و وسعت آسیب ، درمان خاصی را در نظر می گیرد .

بیشتر شکستگی های بینی در منطقه ی تبدیل قطعه ی نازک انتهایی به قطعه ی ضخیم ابتدایی در 3/1 تا نیمه ی استخوان بینی ایجاد می گردد .

جراحی بینی شکسته راه حلی برای درمان این بینی ها توسط جراح بینی می باشد .

شکستگی های بینی به دو قسم اند :

 • انواع کناری : که در اثر نیرو ی وارد شده به کنار بینی حاصل می شوند و باعث فرو رفتگی یک سمت بینی و بر آمدگی سمت دیگر بینی می شود .

این نوع شکستگی بینی شایع تر است .

 • انواع قدامی یا روبرو : در این حالت آسیب از سمت بالا به صورت و بینی وارد می شود . این نوع شکستگی شایع نمی باشد و معمولا به نیرویی با انرژی بالا احتیاج دارد .

در این حالت پل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را ایجاد می کند .

روش جراحی بینی شکسته

به منظور درمان شکستگی های بینی از جا انداختن بینی استفاده می شود که به صورت سرپایی قابل انجام است .

جراحی بینی شکسته نیز در صورتی که آسیب وارد شده سطحی باشد تحت بی حسی موضعی و در مطب انجام می شود .

برای جا اندازی بینی به روش باز پس از بلند کردن پوست ، قطعات شکسته شده جابجا می شوند  و در محل مناسب جایگذاری شده و ثابت می شوند .

جراحی بینی شکسته هزینه عمل بینی شکسته چقدر است ؟

مباحث مالی برای انجام هر جراحی زیبایی یا درمانی مهم هستند و یکی از رایج ترین سوالات بیماران در ارتباط با مبلغی است که نیاز است پرداخت کنند.

هزینه جراحی بینی شکسته با توجه به میزان شکستگی و نوع شکستگی بینی تعیین می شود به همین دلیل نیاز است که بینی بیمار معاینه شود تا جراح بینی بتواند هزینه دقیق درمان بینی شکسته را تعیین کند.

هزینه های بیمارستان و روش جا انداختن و ترمیم استخوان های بینی نیز از عوامل موثر در تعیین هزینه هستند که پس از بررسی میزان شکستگی بینی مشخص می شوند.

در نتیجه برای تعیین هزینه نهایی ، بیمار نیاز به معاینه شدن توسط جراح بینی دارد.

بسیاری از بیماران سوال می کنند که بیمه هزینه ای بابت عمل بینی شکسته پرداخت می کند یا خود فرد باید تمام هزینه را پرداخت کند؟

قوانینی که شرکت های بیمه برای پرداخت هزینه جراحی دارند با یکدیگر متفاوت است به همین دلیل بهتر است به شرکت طرف قراداد بیمه خود مراجعه کنید و در ارتباط با پرداخت هزینه ها سوالات خود را بپرسید.

در صورتی که شکستگی بینی منجربه بروز مشکلات تنفسی شده باشد نیاز به جراحی درمانی و جراحی زیبایی بینی به طور همزمان دارد و ممکن است بخشی از هزینه را بیمه پرداخت کند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

 • از آنجایی که حین عمل بافت بینی دچار آسیب می شود ، پس از عمل همه بیماران با عوارضی همچون درد ، کبودی و تورم مواجه خواهند شد. همچنین ممکن است گلودرد نیز حاصل شود که به دلیل استفاده از لوله بیهوشی در عمل بوده و با مصرف مایعات گرم التیام می یابد.
 • شما می توانید به منظور کنترل درد خود از دارو های مسکنی که پزشک تجویز کرده استفاده نمایید. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه از دارو هایی همچون آسپرین و پروفن که از دارو های رقیق کننده خون هستند ، می توانند برای بیمار مشکل ساز باشد بنابراین بدون مشورت با پزشک هیچگونه داروی شیمیایی یا گیاهی را مصرف نکنید.
 • تا سه الی چهار روز اول پس از عمل بینی تورم و کبودی صورت به اوج خود رسیده و همواره رو به افزایش است. به همین دلیل توصیه می شود در این چند روز کمتر مقابل آینه قرار بگیرد. به منظور کنترل این عوارض و همچنین سرعت بخشیدن به روند بهبودی آن ها بهتر است تا سه روز از کمپرس یخ استفاده نمایید.
 • همچنین نوشیدن آب کرفس و آب میوه های طبیعی نیز در کاهش تورم و کبودی صورت موثر می باشند.
 • در چند روز ابتدایی پس از عمل بهتر است از غذا های پوره مانند و نرم میل کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشند. اما پس از یک هفته امکان خوردن غذای سفره وجود دارد.
 • پس از جراحی بینی ممنوعیت غذایی چندانی وجود ندارد اما تا مدتی از خوردن نمک ، ادویه خصوصا ادویه های تند و فست فود خودداری نمایید. چراکه این مواد موجب افزایش تورم بینی خواهند شد.

سایر مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

 • به هنگام خوابیدن و دراز کشیدن سر خود را به گونه ای قرار دهید که بالا تر از پاها قرار داشته باشد. بدین منظور می توانید از چند بالش کمک بگیرید.
 • به خوبی استراحت کنید و از انجام کار هایی که موجب افزایش ضربان قلب می شوند خودداری فرمایید. همچنین از بلند کردن اجسام یا وزنه بیش از دو کیلو خودداری نمایید.
 • حتما به صورت طاقباز بخوابید و به سمت پهلو یا به روی شکم دراز نکشید.
 • تا دو ماه پس از جراحی بینی استفاده از عینک ممنوع می باشد اما استفاده از لنز طبی مانعی ندارد.
 • تا مدتی شنا کردن و قرار گرفتن در محل های گرم همچون سونا و جکوزی ممنوع می باشد.
 • قالب بینی معمولا تا یک هفته به روی بینی قرار دارد و پس از این مدت توسط جراح برداشته خواهد شد. توجه داشته باشید که این قالب به هیچ عنوان نباید خیس و مرطوب شود. بنابراین در این مدت به حمام نروید یا در صورت لزوم به استحمام ، از شستن سر خود بپرهیزید.

Call Now Button