21 فوریه

جراحی بینی در افراد مسن

جراحی بینی در افراد مسن

بسیاری از افراد که قصد دارند جراحی زیبایی بینی انجام دهند در سنین بالا قرار دارند . این افراد به طور معمول از شرایط بیهوشی و عوارض پس از جراحی بینی احساس نگرانی دارند . امروزه تاثیرات سن بر زیر ساخت بینی مورد شناسایی قرار گرفته و عمل جراحی بینی در افراد مسن رواج پیدا کرده است . به طور معمول در نوزادان پشت بینی حالت مقعر دارد و نوک بینی نیز به سمت بالا قرار گرفته اما در افراد مسن پشت بینی به حالت محدب و نوک بینی افتاده تر می باشد .

جراحی بینی در افراد مسن

امروزه عمل جراحی بینی در افراد مسن به طور گسترده ای رواج پیدا کرده است زیرا امید به زندگی بیشتر شده و افراد به ظاهر خود بیشتر اهمیت می دهند . از لحاظ عملکرد ایجاد تغییر در بافت های غضروفی و نرم اغلب باعث ضعیف شدن عملکرد دریچه ی بینی و انسداد پیشرونده ی بینی می گردد . بر اثر جدا شدن غضروف نوک بینی  از سپتوم در افتادگی بینی ، شکل سوراخ های بینی تغییر می کند .

جراحی بینی در افراد مسن

کاهش پشتیبانی لبه ی پایینی غضروف جانبی بالایی باعث کاهش زاویه ی دریچه ی داخلی می گردد و همچنین از همه مهم تر در افراد مسن غضروف بینی تغییر موقعیت داده و ضعیف می شود و امکان دارد فرو ریزش عمیق تا متوسط رخ دهد . آتروفی گشاد کننده ی سوراخ بینی توانایی پشتیبانی از دریچه ی بینی را در بیمار کاهش داده و خشکی مخاط بینی به دنبال تغییرات زیاد الگوی گردش هوا در بینی به صورت پیشرونده باعث انسداد بینی می گردد .

تغییرات ایجاد شده در سنین بالا منجر به بد شکل شدن فرم بینی می شود . به طور معمول در افراد مسن تغییرات در بخش غضروفی بینی اتفاق می افتد و استخوان ها نیز اغلب شکننده می باشند . همه ی این ها موجب ظاهر نا مطلوب بینی شده و منجر به جراحی بینی در افراد مسن می گردد .

 

دکتر سماواتی فرد – متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت (جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی )

دکتر محمدرضا سماواتی فرد

درباره نویسنده

دکتر محمد رضا سماواتی فرد
دکتر محمد رضا سماواتی فرد فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی در سال 85 از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس (ورودی سال 78) شروع دوره تخصصی (رزیدنتی) دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 87 رزیدنت برتز دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 90 نفر چهارم بورد کشوری در سال 91 در رشته گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن. جراحی بینی | جراح بینی تهران | جراحی بینی گوشتی | جراحی بینی استخوانی

پاسخ

پنج × 3 =