جراحی بینی ترمیمی نوعی جراحی زیبایی بینی است که به منظور رفع ایراداتی که در جراحی بینی گذشته برطرف نشده یا ایرادات ایجاد شده طی جراحی اولیه بینی انجام می گردد. افرادی که بعد از جراحی کردن  دماغ خود از نتیجه رضایت نداشته باشند می توانند برای انجام این روند اقدام نمایند قابل ذکر است که روتوش بینی توصیه می شود توسط بهترین دکتر برای عمل ترمیمی بینی انجام گیرد تا فرد مجدد مجبور به ترمیم بینی خود نباشد.

جراحی بینی ترمیمی

علت انجام جراحی بینی ترمیمی

 • کامل برداشته نشدن قوز بینی
 • نامتقارن بودن سوراخ های بینی
 • ایجاد فرو رفتگی هایی به دلیل بیش از حد برداشتن غضروف بینی
 • افتادگی نوک بینی
 • برطرف نشدن انحراف تیغه بینی
 • ایجاد مشکلات تنفسی
 • و غیره

زمان مناسب جراحی بینی ترمیمی

اغلب افراد تصور می کنند که بلافاصله بعد از اینکه تصمیم به برطرف کردن ایراد بینی نمایند می توانند این فرایند را انجام دهند در توجیه کردن این افراد باید گفت که این پروسه زمان دارد و به طور معمول بعد از یکسال انجام می شود. دلیل اینکه افراد باید بعد از یکسال اقدام به جراحی خود نمایند این است که زخم ها و ترمیم حاصل از جراحی اولیه حالت تثبیت شده پیدا کرده باشد یا حداقل تا حد زیادی بهبود یافته باشد. دستکاری بینی زودتر از موعد باعث می شود که عوارضی حتی جبران ناپذیر برای فرد ایجاد گردد، پس افراد نباید به جراح خود اصرار نمایند که زودتر از یکسال جراحی ترمیمی را انجام دهند.

جراحی بینی ترمیمی

نکاتی در مورد جراحی بینی ترمیمی

 • جراحی کردن بینی به طور کلی نوعی عمل زیبایی پیچیده محسوب می گردد پس با هر بار تکرار پیچیده تر خواهد شد در انتخاب جراح خود دقت نمایید.
 • لازمه انجام جراحی ثانویه داشتن آمادگی جسمانی لازم برای انجام عمل می باشد و فرد باید طی یکسال گذشته جراحی انجام نداده باشد.
 • چنانچه فرد آمادگی جسمی برای انجام جراحی دماغ را نداشته باشد باید جراحی ثانویه را به تعویق بیاندازد تا آمادگی کسب گردد.
 • فرد باید انتظارات واقع بینانه ای از عمل پیشه روی خود داشته باشد.
 • زخم های داخل بینی باید تا حد زیادی ترمیم شده باشد که بتوان عمل ترمیمی موفقی را انجام داد.

جراح ترمیمی بینی

تمامی جراحی های بینی نتیجه زیبا و رضایت بخشی ندارند گاهی افراد به دلیل انتخاب فرد اشتباه برای انجام جراحی کردن دماغ دچار نارضایتی از نتیجه جراحی می شوند. در چنین مواقعی برای بهبود مشکلات حاصل از جراحی اولیه بینی نیاز است که فرد عمل ترمیمی را انجام دهد. افرادی که اقدام به جراحی بینی ترمیمی می کنند به نسبت افرادی که برای بار اول می خواهند جراحی بینی انجام دهند حساسیت بیشتری دارند ، زیرا اینگونه افراد جراحی ناموفق را تجربه کرده اند. بنابراین بسیار مهم است که متقاضیان پس از عمل ثانویه از نتیجه رضایت کامل داشته باشند . به همین دلیل در انتخاب جراح بینی باید بیشتر دقت کنند تا جراح بینی خوب و ایده آل را انتخاب کنند تا دیگر هیچ گونه عوارض یا نارضایتی به وجود نیاید .

جراحی ترمیمی بینی گوشتی :

انجام عمل بینی ترمیمی برای بینی های گوشتی به مراتب سخت تر و دشوار تر از بینی های استخوانی یا غضروفی می باشد و نیاز به مهارت، تجربه و دقت بالایی دارد. پس اگر دارای بینی گوشتی هستید، در انتخاب جراح بینی خود دقت بیشتری داشته باشید.

تفاوت های جراحی بینی اولیه با جراحی بینی ترمیمی :

پیچیدگی موجود در این نوع عمل جراحی بیشتر از جراحی اولیه می باشد. در جراحی ثانویه ممکن است به دلیل ضعیف شدن اسکلت و غضروف بینی نیاز به پیوند گرافت باشد. مدت زمان انجام این عمل  بیشتر از زمان عمل جراحی اولیه می باشد. زمان بهبودی بافت های آسیب دیده پس از عمل نیز بیشتر از جراحی اولیه خواهد بود، به این صورت که برای افرادی با پوست نازک این زمان 6 الی 12 ماه و برای افرادی که بینی شان پوست کلفت تری دارد ممکن است تا 2 سال طول بکشد.

جراحی بینی ترمیمی

انواع روش جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه :

این فرایند جراحی با یکی از دو روش باز و بسته و با توجه به شرایط بیمار و تشخیص جراح انجام خواهد شد. مدت زمان انجام آن حدودا 5/1 الی 2 ساعت می باشد. این عمل به گونه ای است که بیماران همان روز، پس از پایان عمل جراحی مرخص می شوند و به خانه باز می گردند.

مزایای انجام جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه :

اصلاح و ترمیم عیوب ظاهری که با انجام جراحی بینی اولیه رفع نشده اند یا مشکلاتی که توسط عمل جراحی قبل به وجود آمده است.

از دیگر مزایای این جراحی ، رفع مشکل عملکرد بینی می باشد که در جراحی قبلی ایجاد شده است.

عیوب قابل اصلاح در عمل جراحی ثانویه :

 • وجود قوز روی بینی
 • قرینه نبودن سوراخ های بینی
 • افتادگی نوک بینی بیمار
 • کوتاه بودن بیش از حد نوک بینی
 • متناسب نبودن قوس بینی ( بینی خوکی )
 • برجستگی زیاد و نامناسب نوک بینی
 • انحراف و کج بودن تیغه بینی

چرا باید برای انجام جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه یک سال صبر کنیم ؟

از آنجا که تورم حاصل از جراحی بینی حدودا یکسال طول می کشد تا به طور کامل رفع شود توصیه می شود بعد از این مدت برای انجام جراحی مراجعه کنید تا جراح بینی به درستی بتواند عیوب بینی را تشخیص دهد و با انجام جراحی ترمیمی آن را بهبود بخشد.

جراحی بینی ترمیمی

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه :

 1. انجام آزمایشاتی که توسط جراح برای کنترل قند خون، کم خونی و ناهنجاری های انعقادی برای شما در نظر گرفته می شود.
 2. همچنین جراح برای انجام جراحی زیبایی ثانویه به بیمار توصیه می نماید که عکس سی تی اسکن نیز از اسکلت دماغ تهیه کند.
 3. اگر برای انجام این عمل جراحی قصد دارید به پزشک سابق خود مراجعه نکنید، بهتر است اطلاعات جامعی از خود و حتی عکس های قبل از عمل را در اختیار داشته باشید و به جراح بینی جدید خود برای انجام پروسه نشان دهید.
 4. در صورتی که برای انجام این فرایند نیاز به بیهوشی باشد، باید تمام آزمایشات لازم در این زمینه را که پزشک تعیین می کند انجام دهید.
 5. به مدت دو هفته قبل از انجام جراحی از مصرف دارو هایی که موجب رقیق شدن خون می شود مانند آسپرین و بروفن خودداری کنید. چرا که احتمال خونریزی حین عمل را افزایش می دهد.
 6. از کشیدن سیگار، قلیان و مصرف دخانیات به مدت دو هفته قبل ، خودداری کنید چرا که موجب کاهش اکسیژن در خون می شود.
 7. شب قبل از عمل جراحی ، غذای سبک میل کنید و 8 ساعت قبل از عمل ناشتا باشید و هیچ گونه مواد غذایی مصرف نکنید.
 8. در صورتی که بیماری خاصی دارید و مجبور به مصرف دارو هستید، پزشک خود را در جریان بگذارید.
 9. شب قبل از عمل حتما استحمام کنید.
 10. روز عمل یک لباس راحت به تن کنید که هنگام تعویض لباس دچار مشکل نشوید.

عوارض جراحی بینی ترمیمی :

عمل جراحی ترمیمی یا ثانویه نسبت به جراحی اولیه، دشوارتر و به دقت بیشتری نیاز دارد. این عمل همانند دیگر عمل ها ممکن است خطرات و عوارض جانبی خود را داشته باشد، که می توانید با انتخاب یک جراح متخصص و با تجربه در این زمینه عوارض بعد از آن را به حداقل و در اکثر مواقع به صفر برسانید.

هزینه جراحی بینی ترمیمی

هزینه این عمل جراحی کمی بیشتر از جراحی اولیه بینی می باشد زیرا ساختار بینی قبلاً جراحی شده و این امر باعث پیچیده تر شدن جراحی می شود. برای تعیین هزینه بهتر است بیمار معاینه شود تا میزان پیچیدگی جراحی مشخص شود. همچنین در برخی مواقع نیازی به جراحی ترمیمی نیست و روتوش بینی در مطب جراح انجام می شود ولی انجام جراحی ثانویه یا عدم انجام آن بستگی به تشخیص جراح بینی دارد. بنابراین بهتر است متقاصیان این پروسه درمانی ، ابتدا توسط جراح معاینه شوند.

نمونه کارهای جراحی بینی دکتر محمدرضا سماواتی فرد