جراحی بینی استخوانی

عمل جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی : بینی استخوانی و یا بینی عقابی  در واقع نوعی از بینی است که دارای قوز و یا پل بر آمده بر روی سطح آن است که به بینی شکل منحنی و خمیده داده است .

جراحی بینی استخوانی به منظور برداشتن پل و قوز بینی ،‌ جزو شایع ترین مراجعه ها می باشد .

قوز های بینی دارای اندازه های متفاوتی می باشند  که به روش رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی بسته جراحی می شوند .

مشخصه هایی که بینی استخوانی را از بینی گوشتی متمایز می کند این است که بینی های استخوانی در مقابل بینی های گوشتی پوستی نازک تر و استخوان مستحکم تری دارند. این ویژگی ها موجب شده بینی های استخوانی ایده آل ترین بینی برای انجام جراحی زیبایی بینی باشند.

دلایل داشتن بینی استخوانی

اکثرا قوز بر روی بینی های استخوانی به دلیل مسائل ارثی و ژنتیک ایجاد می شود که بر اثر رشد زیاد غضروف و استخوان بینی باعث ایجاد پل یا قوز بر روی بینی شده است .

به طور معمول صدمه ها وارد شده در دوره ی کودکی و نوجوانی به بینی نیز در رشد استخوان و غضروف و در نتیجه در ایجاد قوز بینی تاثیر گذار می باشند .

این قوز موجب به هم خوردن هارمونی اجزای صورت می شود و از دلایل مهم برای اقدام به جراحی بینی استخوانی می باشد .

 جراحی بینی استخوانی جراحی بینی استخوانی به منظور درمان نقایص

جراحی زیبایی بینی استخوانی به منظور رفع نقایص برآمدگی بینی صورت می گیرد که در این امر تجربه و تخصص جراح بینی دارای اهمیت زیادی می باشد .

در طول عمل بینی استخوانی ، میزان قوز بینی را کاهش می دهند و عرض و طول بینی را نیز اصلاح می نمایند و به طور کلی تمام نقایص موجود برای رسیدن به تناسب بینی رفع می شوند .

جراحی بینی استخوانی نسبتا عمل کوتاهی می باشد که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود .

بیمار پس از عمل بینی حدودا باید یک هفته استراحت کند و به منظور کنترل درد از دارو های تجویز شده استفاده کند .بعد از این زمان می تواند به سر کار خود بازگردد .

لازم به ذکر می باشد که احتمال بازگشت پس از جراحی بینی استخوانی غیر معمول می باشد و رعایت تمام نکات پس از عمل بینی، این احتمال را به حداقل می رساند .

جراحی بینی استخوانی بدون عمل

به دلیل مرکزیت بینی و تاثیر آن بر زیبایی چهره بسیاری از افراد به دنبال انجام جراحی بینی هستند و حتی تمایل به رفع مشکلات بسیار جزئی بینی دارند.

جراحی بینی استخوانی

ترس از تیغ جراحی و عوارض رینوپلاستی باعث شده است تا برخی از افراد میل خود به رینوپلاستی را نادیده بگیرند یا به دنبال روش های غیر تهاجمی و بدون نیاز به عمل برای فرم دهی بینی باشند .

هنگام جستجو در زمینه فرم دهی بینی بدون عمل بینی با روش هایی چون لیزر ، آبلیمو ، عسل ، بخور دادن بینی و غیره  قطعاً مواجه خواهید شد .

اما روش های ذکر شده تاثیری بر استخوان بینی ندارند و نهایتاً بتوانند پوست بینی را شفاف تر نمایند و مشکلات مرتبط با پوست بینی را بهبود ببخشند زیرا تراشیدن استخوان بینی به منظور فرم دهی بینی تنها نیازمند انجام عمل جراحی بینی می باشد.

مشخصه بارز بینی های استخوانی قوز روی بینی است و تنها راه برای رفع قوز بینی ، تراشیدن استخوان بینی می باشد و لیزر یا روش های طبیعی چون عسل و آبلیمو ، قابلیت تراشیدن غضروف یا استخوان بینی را ندارد .

با توجه به مطالب ذکر شده نتیجه میگیریم که فرم دهی بینی تنها با جراحی بینی امکانپذیر است و روش های دیگر تنها جنبه تبلیغاتی دارند .

انواع روش های جراحی بینی

امروزه با پیشرفت علم پزشکی روش های مختلفی برای انجام جراحی بینی وجود دارد. جراحی بینی بر اساس محلی که برش در آن ایجاد می شود به دو نوع جراحی بینی بسته و جراحی بینی باز تقسیم بندی شده است.

 جراحی بینی استخوانی

انتخاب نوع روش جراحی بینی به ترجیح جراح بستگی دارد.

 • جراحی بینی به روش باز

در جراحی بینی باز جراح در قسمت تحتانی تیغه میان دو بینی برش ها را ایجاد می کند و پوست توسط دستگاهی مخصوص از ساختار بینی جدا خواهد شد. سپس جراح بینی با توجه به ایراد بینی تغییرات را اعمال خواهد کرد.

در این روش به دلیل وسعت دید و اشراف کامل جراح احتمال بروز خطا مانند نامتقارنی در سوراخ های بینی بسیار کم است و دقیق تر می باشد.

 • جراحی بینی به روش بسته

در جراحی بینی بسته برش ها در ناحیه داخلی سوراخ های بینی ایجاد خواهد شد و به بافت پوست آسیبی وارد نمی شود، سپس تغییرات اعمال خواهد شد. این روش بیشتر مناسب افرادیست که بینی آنها ایراد خاصی خصوصا در ناحیه نوک بینی ندارند.

همچنین جراحی بینی به روش بسته به دلیل محدودیت دید ایجاد شده، اغلب اولویت دوم جراحان بینی می باشد. در این روش میزان کبودی و تورم کمتر از جراحی بینی باز است.

لازم به ذکر می باشد چنانچه جراح بینی قصد ایجاد تغییر در پره های بینی را داشته باشد، فارغ از نوع روش جراحی بینی، در این نواحی برش هایی ایجاد می کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی استخوانی

 • در اولین وهله ، باید به دنبال یک جراح بینی خوب و باتجربه باشید. این انتخاب مهم ترین قدم برای انجام رینوپلاستی است و تاثیر مستقیم در نتیجه عمل دارد.
 • پس از انتخاب جراح بینی خود ، در جلسه مشاوره ، درباره انتظاراتی که از جراحی بینی دارید صحبت کنید و مشکلات بینی خود را بازگو نمایید.
 • اگر به داروی به خصوصی حساسیت دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین لیست دارو های مصرفی خود را در اختیار جراح بینی بگذارید تا در صورت لزوم مصرف آن ها را قطع کنید.
 • به موقع و سر وقت آزمایشات لازم را انجام دهید و نتیجه آن را در اختیار جراح بینی خود بگذارید.
 • از دو هفته قبل از جراحی بینی استعمال دخانیات ممنوع می باشد. در این مدت از نوشیدنی های حاوی الکل نیز استفاده نکنید. این مواد در روند عمل تاثیر منفی خواهند داشت و سبب رقیق شدن خون و گشاد شدن رگ های خونی می شوند. در نتیجه ریسک خونریزی افزایش پیدا می کند.

سایر اقدامات قبل از جراحی بینی

 • از 14 روز قبل از جراحی بینی از دارو و مسکن هایی همچون آسپرین ، وارفارین ، ایبوپروفن و غیره استفاده نکنید. این دارو ها غلظت خون را کاهش داده و احتمال خونریزی را افزایش می دهند. همچنین این امکان وجود دارد که برخی از آن ها با دارو های بیهوشی تداخل داشته باشند.
 • قبل از عمل حتما استحمام کنید تا بدن کاملا پاکیزه باشد.
 • شام سبکی میل کرده و از 8 ساعت قبل از جراحی بینی از خوردن و آشامیدن خودداری نمایید.
 • روز عمل داشتن آرایش ، لاک و زیور آلات برای خانم ها و ریش و سبیل در آقایان ممنوع می باشد. بانوانی که کاشت یا لاک ناخن دارند باید حداقل یکی از ناخن های خود را پاک کنند.
 • روز عمل حتما همراه داشته باشید. البته وجود یک نفر کافیست.
 • مدارک پزشکی و شناسایی خود را به همراه داشته باشید.
 • در ساعت تعیین شده به محل جراحی مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • تا سه روز به منظور کاهش تورم و کبودی صورت خود از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از دارو های تجویز شده مرتب مصرف کنید و از مصرف خودسرانه سایر مسکن ها خودداری نمایید.
 • تا دو هفته استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ممنوع می باشد ، چرا که نیکوتین موجود در آن ها سبب تشدید تورم و کبودی صورت می شوند.
 • طی هفت روز اول پس از جراحی بینی ، از مواد غذایی نرم ، کوبیده و میکس شده استفاده کنید. مصرف نمک و ادویه را به حداقل برسانید و از گاز زدن مواد غذایی سفت خودداری نمایید.
 • آب کرفس و آب آناناس به کاهش تورم و التیام زخم ها کمک می کنند.
 • تا یک ماه تنها به صورت طاقباز بخوابید و به کمک چند بالش سر خود را بالاتر از زمین قرار دهید.
 • از انجام کار های غیر ضروری خودداری کرده و حداقل تا یک هفته استراحت مطلق داشته باشید.
Call Now Button