در داخل بینی یک صفحه ی عمودی نازک به نام ( سیتوم ) وجود دارد که حکم ستون چادر را دارد ، یعنی بینی با وجود این صفحه ، پا بر جا است. کسانی که انحراف بینی دارند ، جراحی بینی آن ها یک پروسه درمانی محسوب می شود در واقع به دلیل دست نزدن و همچنین جا به جا نکردن هرم بینی جزو عمل زیبایی محسوب نمی شود و هزینه ی آن را بیمه های تکمیلی و معمولی پرداخت می کنند . در صورتی گفته می شود که به جراحی انحراف بینی احتیاج است که ، تیغه ی وسط بینی کج باشد و همین امر باعث بسته شدن یک یا هر دو حفره های بینی شده باشد .

 

جراحی انحراف بینی

 

اگر فردی تیغه ی وسط بینی آن کج باشد و به موازات آن کل ساختمان بینی اش نیز کج باشد ولی حفره های بینی اش مسدود نباشد ، عمل درمانی محسوب نمی شود و باید با جراحی انحراف بینی را اصلاح کنید .

برطرف شدن هم زمان انحراف داخلی و ظاهری بینی :

امکان بر طرف شدن هم زمان انحراف ظاهری و خارجی بینی وجود دارد ، پیشنهاد می شود ، اگر خواهان بر طرف کردن هر دو مشکل هستید ، بهتر است هر دو عمل را در یک زمان انجام دهید تا نتیجه ی بهتری را قابل مشاهده باشید . باید بدانید در این نوع عمل ها بیمه فقط هزینه ی اصلاح انحراف تیغه را پرداخت می کند .

نکته ایی قبل از عمل :

 • 8 ساعت قبل از عمل جراحی زیبایی بینی ناشتا باشید .
 • افراد سیگاری ، دو هفته قبل از عمل و دو هفته پس از عمل سیگار مصرف نکنند .
 • برای افزایش خون ریزی بعد ازعمل ، آسپرین و داروهای نظیر آن را قبل از عمل استفاده نکنید .
 • آزمایشات خاصی که پزشک دستور داده است را حتماً ، انجام دهید .

 

جراحی انحراف بینی

 

مراقبت های بعد از جراحی سپتوپلاستی

بیماران جراحی انحراف بینی اغلب درباره بایدها و نبایدها در طول دوره ریکاوری بعد از عمل جراحی بینی ، سوالاتی را مطرح می کنند. در زیر فهرستی از آنچه بیماران بعد از جراحی بینی باید انجام دهند و آنچه باید از انجام شان اجتناب نمایند ارائه شده است.

 • در روز جراحی بینی و 4 ساعت بعد از جراحی ، می توانید مایعات رقیق بنوشید و غذاهای بسیار نرم بخورید.
 • در روز جراحی در خانه استراحت کنید. زیر سر خود را با استفاده از دو یا چند بالشت، بلند تر کنید. شما می توانید در روز بعد از جراحی ، قدم بزنید.
 • مصرف داروهای تجویز شده توسط بهترین دکتر جراحی انحراف بینی در تهران را بعد از رفع کامل بیهوشی و به هوش آمدن کامل، شروع کرده و با دقت برنامه زمان بندی شده را اجرا کنید. البته بیشتر بیماران، اصلاً به هیچگونه دارویی نیاز پیدا نمی کنند.
 • پزشک جراح شما احتمالاً استامینوفن 500 میلی گرم را تجویز می کند که باید هر 4-6 ساعت برای تسکین درد بعد از جراحی مورد استفاده قرار گیرد. از نوشیدن الکل در طول این دوران خودداری کنید چون الکل با برخی از داروها از قبیل استامینوفن، برهم کنش انجام می دهد که برای کلیه ها، مضر می باشد.
 • در روز بعد از جراحی بینی ، پوشش زیر بینی را برداشته و داخل بینی را حداقل 5 بار در روز با محلول شستشو و با استفاده از سرنگ بشویید و بر روی نواحی بخیه زده شده، 3 بار در روز پماد بمالید.
 • تخلیه مواد آبکی در 48 ساعت اول بعد از جراحی، نرمال می باشد. نترسید.
 • در  48 ساعت اول بعد از جراحی بر روی بینی و چشم کمپرس سرد قرار دهید. سپس از یک کمپرس گرم برای 48 ساعت بعدی استفاده کنید ( کمپرس ها را خیلی محکم بر روی بینی فشار ندهید).

نحوه تشخیص انحراف سپتوم بینی

پزشک به جهت آن که انحراف سپتوم بینی را شناسایی کند ، معمولاً از روش آندوسکوپی بینی کمک می گیرد. بدین نحو که لوله باریکی را که یک دوربین به انتهای آن متصل شده است و به آن آندوسکوپ می گویند ، وارد بینی می کند. او از طریق آندوسکوپ می تواند محیط داخلی دماغ را مشاهده نموده و به انحراف تیغه پی ببرد. سی تی اسکن نیز می تواند وجود این عارضه را تشخیص دهد اما معمولاً انجام نمی شود.

به چه دلیل انجام جراحی انحراف بینی الزامی است؟

منحرف بودن تیغه استخوانی یا غضروفی بینی باعث بروز نقص در عملکرد تنفس می شود. چرا که دیواره به یک سو انحراف بیشتری پیدا کرده و مسیر عبور هوا در یک سمت از بینی را مسدود می نماید. از این رو نفس کشیدن دشوار شده و ممکن است فرد مجبور شود از طریق دهان تنفس کند که باعث خشکی دهان نیز می شود. مشکلات تنفسی هنگام خواب می توانند عوارض جدی تر را در پی داشته باشند و فرد به اختلالات خواب همچون آپنه دچار گردد. به همین دلیل است که انجام جراحی انحراف بینی ضرورت پیدا می کند. در برخی موارد نیز که ایرادات بینی فرد هم به ظاهر و هم به عملکرد دماغ مربوط می شود ، او به طور همزمان جراحی زیبایی و درمانی را انجام می دهد که با نام سپتورینوپلاستی شناخته می شود.

 

 

چه موارد دیگری همچون انحراف سپتوم ، گرفتگی بینی را در پی دارند؟

حساسیت ها و پولیپ بینی از دیگر مواردی هستند که همانند انحراف سپتوم باعث انسداد بخشی از مسیر عبور هوا در بینی می شوند. علاوه بر آن اگر شاخک های بینی (Nasal Turbinates) از حد عادی بزرگ تر باشند امکان دارد گرفتگی بینی را در پی داشته باشند.

چگونگی انجام جراحی انحراف بینی

از آن جایی که در طول پروسه اصلاح انحراف بینی باید تغییرات زیادی صورت گیرد ، نوع بیهوشی انتخابی ، بیهوشی عمومی می باشد. این روند بهتر است با تشخیص پزشک و البته صلاحدید ایشان صورت پذیرد. سپتوپلاستی به طور کامل بر روی ساختار درونی بینی انجام می شود. بدین نحو که جراح برشی بر روی دیواره بینی ایجاد کرده و لایه مخاطی را از روی بافت های زیرین بلند می کند. در این شرایط دسترسی لازم برای او جهت تغییر استخوان و غضروف تیغه بینی فراهم می شود. گاهی اوقات بخشی از بافت های سپتوم برش خورده و برداشته می شوند. سپس سپتوم تغییر شکل داده شده و در محل صحیح قرار می گیرند. زمانی که تمام تغییرات انجام شد، مجدداً پوست روی ساختار قرار گرفته و لبه برش ها بخیه می شوند.

گاهی اوقات بعد از اتمام جراحی ، ممکن است بهترین دکتر جراحی انحراف بینی در تهران پانسمان نرم مانند تامپون های کوچک یا نوعی اسپلینت را درون بینی قرار دهند و پس از 24 ساعت آن را خارج می سازند. این عمل جهت جلوگیری از خونریزی و تشکیل اسکار در روز اول جراحی انجام می پذیرد. اما در برخی موارد پانسمان ها تنها بر روی بینی قرار گرفته که بعد از مدتی نیز برداشته می شوند.

آیا انحراف تیغه میانی بینی موجب کج شدن بینی می شود؟

تغیه میانی بینی که تحت عنوان سپتوم نیز شناخته می شود ، گاها دچار انحراف می شود و همین مسئله نیز باعث کج شدن بینی یا ایجاد سوراخ های نامتقارن در بینی می شود. چهار چوب بینی از غضروف و استخوانی نازک تشکیل شده است که تیغه سپتوم در میان آن قرار گرفته و می تواند مجاری تنفسی را به طور مساوی به دو قسمت تقسیم کن. گاها این تیغه به سمت راست یا چپ کج می شود. در صورتی که انحراف در قسمت جلویی بینی باشد ، شما به راحتی علائم آن را مشاهده خواهید کرد که در اکثر موارد آن را با بینی کج شده اشتباه خواهید گرفت اما در صورتی که انحراف در قسمت پشتی بینی باشد ، تنها جراح بینی قادر به تشخیص می باشد.

 

 

آیا جراحی انحراف بینی درد دارد؟

احساس درد یکی از مهم ترین مسائلی است که افراد به دلیل ترس پیش از انجام هر پروسه ای در رابطه با آن با پزشک خود صحبت می کنند. در رابطه با درد بعد از عمل سپتوپلاستی نیز باید بگویم که این فرایند در اتاق عمل تحت بیهوشی یا بی حسی کامل انجام می شود و شما در حین انجام تغییرات مورد نظر جراح دردی را احساس نخواهید کرد. اما بعد از اینکه اثر دارو های بیحسی از بین برود ممکن است درد کمی را احساس کنید که این امر نیز طبیعی است و می توان با استفاده از دارو های مسکن تجویز شده توسط پزشک آن ها را کنترل یا کاهش دهید. بهتر است از دارو های تجویز شده زمانی استفاده کنید که احساس شروع درد می کنید. مصرف دارو در زمان اوج درد هیچ تاثیری بر روی آن نخواهد داشت و به تسکین درد احتمالی ناشی از جراحی کمک نخواهد کرد.