عمل جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس : سینوس ها حفره هایی مملو از هوا در استخوان های صورت و جمجه هستند که هر گونه التهاب یا عفون سینوس ها باعث بروز مشکلاتی چون سینوزیت می شود . ( جراحی بینی )

برای درمان بیماری های مرتبط با سینوس ها بهترین روش انجام جراحی آندوسکوپی بینی است .

جراحی آندوسکوپی به دلایل زیر یکی از بهترین روش های درمان بیماری های سینوس است :

  • فقط ناحیه ای که دچار عارضه است تحت جراحی قرار می گیرد.
  • روش ایمنی است و به بافت های سال بینی آسیبی نمی رساند.

جراحی آندوسکوپی سینوس

جراحی آندوسکوپی سینوس چه زمان باید انجام شود؟

جراحی آندوسکوپی سینوس معمولاً در بیماران دارای مشکلات سینوسی مزمن که به درمان دارویی پاسخ مثبت نمی دهند مورد نیاز است. تشخیص سینوزیت مزمن، باید بر اساس ارزیابی توسط پزشک شما استوار باشد، چون برخی مشکلات دیگر می تواند باعث بروز علائمی شبیه به نمونه های یافت شده در بیماری سینوس شود.

اکثر افراد دارای سینوزیت به جراحی نیاز ندارند. علائم سینوس آن ها را اغلب می توان با موفقیت، با روش های دارویی از قبیل درمان آنتی بیوتیک و دیگر داروها، درمان آلرژی و کنترل محیطی، درمان نمود. نوع درمان دارویی استفاده شده، به ارزیابی علت توسط پزشک بستگی دارد.

با این وجود در برخی افراد، مداخلات جراحی به عنوان یک درمان سینوسی، مورد نیاز می باشد. این بدان علت است که ناحیه عفونی یا ملتهب شده با درمان آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر پاک نمی شود و علائم، در زمان توقف مصرف آنتی بیوتیک یا بنا به دلایل دیگر دوباره بازمی گردد. شما باید در خصوص نیاز به جراحی سینوس، با پزشک خود گفتگو کنید.

من چگونه برای جراحی آندوسکوپی سینوس مورد ارزیابی قرار می گیرم؟

تصمیم برای جراحی سینوس بر اساس تاریخچه و آزمایش فیزیکی شما، استوار است. اگر قبلاً اسکن سی تی یا ام آر آی انجام داده اید، باید نتایج آن را در ویزیت اول با خود به همراه داشته باشید. سی تی اسکن برای ارزیابی دقیق ناحیه درمان انجام می شود.

درمان دارویی بر اساس ارزیابی شما به منظور مشاهده واکنش تان به حداکثر درمان دارویی قبل از تصمیم گیری برای روند جراحی آغاز می شود. اگر تشخیص داده شود که شما باید جراحی آندوسکوپی سینوسی انجام دهید، رضایت نامه ای از شما گرفته شده و تاریخ برای اجرای روند هماهنگ می شود.

 

 

در طول جراحی چه اتفاقی می افتد؟

جراحی تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی و در داخل بینی شما انجام می شود. جراح از آندوسکوپ ها و ابزار مخصوص برای رفع انسداد سینوس های شما استفاده می کند. مقادیر کمی از استخوان و پوشش متورم که سینوس های شما را مسدود کرده است، برداشته می شود. وقتی رفع انسداد سینوس ها انجام شد، التهاب معمولاً فروکش کرده و علائم بهبود می یابند. به ندرت کبودی در اطراف چشم ایجاد می شود. ایجاد برش مگر در موارد پیچیده بودن جراحی مورد نیاز نمی باشد.

کاربرد اندوسکوپی بینی

کاربرد تشخیصی

برخی از بیماری های بینی در سی تی اسکن یا ام آر آی به خوبی قابل مشاهده نیستند یا نمی توان تشخیص دقیق را مرتبط به بیماری اعلام کرد.

در این گونه موارد از آندوسکوپی استفاده می شود.

مهم ترین ویژگی آندوسکوپی عدم نیاز به پرتوهای مضر است .

آندوسکوپی بینی هیچ گونه دردی ندارد و به راحتی توسط جراح متخصص بینی انجام می شود.

 به همین دلیل افراد بهتر است برای تشخیص برخی از بیماری های بینی مخصوصاً بیماری های مرتبط با سینوس و بیماری های مخاطی از اندوسکوپی استفاده کنند.

کاربرد درمانی

اگر استفاده از آندوسکوپی بینی برای درمان بیماری باشد نیاز است تا بیمار به اتاق عمل منتقل شود .

پس جراحی آندوسکوپی بینی و سینوس در اتاق عمل انجام می شود و از بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می شود.

دراصل در جراحی آندوسکوپی بینی ، جراح متخصص بینی دستگاهی که مجهز به لنزهای پیشرفته است را وارد بینی می کند و عفونت و التهاب داخل سینوس را تخلیه می کند.

مهم ترین تفاوتی که  جراحـی آندوسـکوپی سینوس را از دیگر جراحی ها متمایز کرده است عدم آسیب رسانی به بافت های سالم بینی است .

 در جراحی آندوسکوپی سینوس ، فقط دهانه سینوس باز تر می شود و صدمه ای به نسج یا بافت های سالم بینی زده نمی شود.

در تمام جراحی های زیبایی و درمانی امکان بروز عوارض وجود دارد و مهم ترین دلیل بروز عوارض عدم مهارت است .

بنابراین یک جراح متخصص را انتخاب کنید تا دچار هیچ گونه عوارضی نشوید .

هزینه آندوسکوپی بینی

آندوسکوپی بینی و سینوس برای درمان هر کدام از بیماری های مرتبط با بینی هزینه متفاوتی دارد به همین دلیل بدون معاینه بیمار نمی توان هزینه ای را به طور دقیق اعلام کرد.

جراحی آندوسکوپی نیاز به دقت بالایی دارد به  همین دلیل برای جراحی های آندوسکوپی حتماً یک متخصص گوش و حلق و بینی را انتخاب کنید تا بیماری به طور کامل درمان شود.