تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

درباره تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

افرادی که قصد عمل جراحی بینی را دارند ممکن است از تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی هراس داشته باشند و دچار اضطراب باشند که شاید بر اثر رفتن زیر تیغ جراحی ،  دیگر هیچ زمانی نتوانند به صورت مطلوب رایحه ی چیزی را حس نمایند .

تاثیر جراحی بینی بر حس بویایی

آیا عمل جراحی بینی حس بویایی را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

بله ، عمل جراحی بینی بر روی حس بویایی تاثیر خواهد گذاشت اما تاثیر آن موقتی خواهد بود . زمانی که افراد بینی خود را جراحی می کنند تورم وکبودی حاصل شده تنها به مدت چند هفته الی چند ماه ادامه پیدا می کند .

در بینی محفظه هایی موجود اند که انتهای عصب بویایی به آن ها اتصال پیدا می کند و زمانی که فرد تنفس می کند ، هوا در اطراف این محفظه ها می گردد و لذا فرد رایحه را درک خواهد کرد .

دلیل ضعیف عمل کردن سیستم بویایی پس از عمل جراحی :

پس از به اتمام رسیدن جراحی زیبایی بینی ، بینی فرد عمل شده برای یک مدت طولانی متورم خواهد شد لذا محظه هایی که در انتهای اعصاب بویایی قرار داشتند دیگر همانند قبل نخواهند بود . تورم موجب بسته شدن حدی از  این محفظه ها می شود و لذا تا زمانی که تورم وجود داشته باشد حس بویایی کاهش پیدا خواهد کرد . به علاوه امکان دارد تاحدی بر روی حس چشایی تاثیر گذار باشد به این علت که بینی و حس بویایی ایفا کننده ی نقش در حس چشایی می باشد .

طبق تحقیقات علمی نشان داده شده است که 86 درصد از حس بویایی بعد از 6 ماه باز می گردد .

هنگامی که تمام تورم صورت فروکش کرد ، حس بویایی کاملا به حالت عادی بازخواهد گشت .

Call Now Button