14 دسامبر

اسپلینت بینی

اسپلینت بینی

اسپلینت بینی همان گچ بینی بعد از عمل می باشد که به مدت 1 هفته بر روی بینی قرار گرفته و از استخوان ها و غضروف های بینی حمایت می کند.

اسپلینت بینی از جنس پلاستیک بوده و در اثر سرما سفت و با حرارت نرم می شود، گچ بینی درمرحله آخرعمل زیبایی بینی روی بینی جای می گیرد.

اسپلینت خارجی بینی به کاهش تورم پس ازعمل بینی کمک کرده و روی پوست صاف غضروف بینی پوشش داده می شود.

یکی از اهداف استفاده از اسپلینت خارجی بینی محافظت از بینی در مقابل آسیب دیدگی و عفونت می باشد که انجام فعالیت شدید نیز درهنگام قرار گرفتن اسپیلت در بینی ممنوع است.

اسپلینت داخلی بینی برای بیمارانی به کار برده می شود که عمل انحراف تیغه بینی را انجام داده اند و باعث نگه داشتن تیغه بینی و کاهش خونریزی بینی می شود.

 

اسپلینت بینی

 

مراقبت از اسپلینت بینی :

بیمار باید مراقب باشد تا اسپیلنت بینی خیس نشود، زیرا در صورت خیس شدن اسپیلنت نتیجه عمل تحت تاثیر قرار می گیرد.

بیمار برای جلوگیری از خیس شدن اسپیلنت داخلی بینی بهتر است شستشوی موهای خود را با استفاده از سینک های آرایشگاهی و یا ازعقب به کمک یک نفر انجام دهد.

برداشتن اسپلینت داخل بینی یک هفته پس ازعمل توسط جراح بینی پس از شسته شدن با آب درمطب انجام می شود.

تامپون یا مش بینی از جنس گاز استریل می باشد و جهت استحکام و جلوگیری از خون ریزی به مدت 24 ساعت الی 1هفته داخل بینی قرار می گیرد.

برداشتن تامپون بینی توسط جراح بینی در مطب انجام می شود.

هنگامی که تامپون درون بینی فرد وجود دارد، امکان تنفس از طریق بینی برای فرد وجود نداشته و باید با دهان تنفس کند و توصیه می شود فرد مایعات فراوان مصرف کرده و از بخور سرد استفاده کند.

انواع بخیه های بینی :

درعمل زیبایی بینی بخیه ها به دو دسته تقسیم می گردد که دسته اول بخیه های غیر قابل جذب می باشند که این بخیه ها در قسمت جلوی بینی و دوختن پوست وسط بینی به کار می رود.

دسته دوم بخیه های قابل جذب می باشد که برای دوختن مخاط داخل بینی مورد استفاده قرارمی گیرد و نیازی به کشیدن بخیه بینی در بخیه های قابل جذب نبوده و این بخیه ها تا یک ماه پس از جراحی بینی می افتند.

اقدامات قبل از برداشتن اسپلینت بینی :

همانگونه که قبلا اشاره شد، خیس شدن اسپلینت باعث شل شدن آن می گردد به همین علت به بیمار توصیه می شود روز آخر قبل از مراجعه به جراح بینی برای برداشتن اسپلینت داخلی بینی حمام بگیرد تا گچ بینی خیس شود و برداشتن آن دردناک نباشد.

دکتر سماواتی فرد – متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت

(جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی )

 

 

درباره نویسنده

پاسخ

13 − 7 =