20 فوریه

استئتومی در جراحی بینی

استئتومی در جراحی بینی چیست ؟

استئتومی در جراحی بینی ، در جراحی زیبایی بینی ، برداشتن قوز در نمای روبرو باعث پهن شدن بینی خواهد شد . درنتیجه بایستی پهنای بینی باریک شود تا شکل نرمال و مطلوبی برای بینی بدست آید . برای این منظور باید دیواره ی کناری استخوان بینی و زائده ی بالا رونده ی استخوان ماگزیلاری در کنار ، با کمک وسیله ای شکسته شود و به صورت متحرک در آید تا شکل نرمال به دست آید . همچنین به دلیل اینکه غضروف های لترال فوقانی به استخوان بینی اتصال دارند ، آن ها نیز به داخل می آیند .  به این عمل استئتومی لترال ( خارجی ) می گویند .

استئتومی در جراحی بینی

این کار می تواند به همراه یا عدم همراه کاری به اسم استئتومی مدیال ( میانی ) باشد . طی این روش وسیله ای که استئوتوم نام دارد و دارای قطری در حدود دو یا سه میلی متر می باشد ، در قسمت برداشت قوز استخوانی دو طرف قرار می گیرد و استخوان بینی از سمت داخل هم به صورت متحرک در می آید . پیش از انجام این کار ها ، جراح در ابتدای عمل با تزریق لیدوکایین آدرنالین به دوز لازم ناحیه را بی حس نموده و خالی از خونریزی می کند . در این مقاله به موضوع استئتومی در جراحی بینی نیز خواهیم پرداخت .

استئتومی در جراحی بینی

استئوتومی از الزامات عمل جراحی زیبایی بینی و صاف شدن بینی به شمار می آید . لترال استئتومی در آخرین مرحله از جراحی بینی انجام می شود و به دلیل اینکه حالت تروماتیک و ضربه زننده دارد و موجب تولید تورم و التهاب می شود . یعنی آخرین مرحله جراحی بینی ، لترال استئوتومی است که اما مدیال استئوتومی را پس از برداشت قوز بینی انجام می شود . استئوتومی خارجی هم از داخل و هم از خارج قابل انجام است و هر دو روش مرسوم می باشند .

علت اصلی تورم پس از جراحی بینی ، همان استئوتومی لترال است یعنی در صورتی که در جراحی بینی به دلایلی نظیر عدم نیاز در جراحی بینی ترمیمی استئوتومی انجام نشود ، ورم زیر چشم ایجاد نخواهد شد .

 

دکتر سماواتی فرد– متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت ( جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی , جراحی بینی گوشتی )

دکتر محمدرضا سماواتی فرد

درباره نویسنده

دکتر محمد رضا سماواتی فرد
دکتر محمد رضا سماواتی فرد فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی در سال 85 از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس (ورودی سال 78) شروع دوره تخصصی (رزیدنتی) دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 87 رزیدنت برتز دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 90 نفر چهارم بورد کشوری در سال 91 در رشته گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن. جراحی بینی | جراح بینی تهران | جراحی بینی گوشتی | جراحی بینی استخوانی

پاسخ

نوزده − پانزده =