14 دسامبر

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

مشخصات بینی گوشتی و بینی استخوانی : عامل تعیین کننده ی تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی ضخامت پوست آن ها می باشد .بینی های استخوانی دارای پوستی نازک و یا متوسط می باشند ولی بر خلاف آن ها بینی گوشتی دارای پوست ضخیمی اند به طوری که پوست قسمت بالایی بینی که استخوان را می پوشاند نسبت به پوست پایینی که بر روی غضروف قرار دارد نازک تر است .

برخی افراد تصور می کنند که بینی استخوانی حتما باید قوز دار باشد و دارای پوست بهتری نیز باشد اما امکان دارد بینی دارای قوز باشد ولی پوست و کناره های بینی دارای کیفیت خوبی  نباشند و جزو بینی های گوشتی قرار گیرند . برعکس این موضوع نیز ممکن است ایجاد شود یعنی بینی هایی وجود دارند که قوز دار نیستند و دارای پوست مناسب همچون بینی های استخوانی می باشند و جزو بینی های استخوانی نیز قرار می گیرند . به طور کلی هر چه قدر مشکلات پوستی بیشتر باشد بینی گوشتی تر و هر چه میزان پوست بینی مناسب تر باشد و اختلالات مربوط به استخوان و غضروف باشد بینی استخوانی است .

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

تقریبا همه ی افراد قادر اند این دو نوع بینی را از یکدیگر تشخیص دهند . اگر سر بینی های گوشتی را با دو انگشت فشار دهید مشاهده خواهید کرد که چربی هایی از منافذ ریز بینی بیرون می زند ولی اغلب در بینی های استخوانی این حالت وجود ندارد .

هر چه قدر از سمت بالای بینی به سمت پایین آن برویم تاثیر پوست در فرم دهی و زیبا شدن بینی در عمل جراحی بینی بیش تر می شود و بر اساس نوع پوست و کیفیت آن نتیجه ی حاصل شده پس از عمل بهتر خواهد بود . اما در صورتی که کوچکترین مشکلی مانند تیز بودن لبه ی استخوان وجود داشته باشد به راحتی از زیر پوست نمایان می شود .

بر این اساس برخی جراحان عقیده دارند عمل جراحی بینی های دارای پوست نازک به مراتب از عمل بینی های گوشتی سخت تر می باشد .

دکتر محمدرضا سماواتی فرد – متخصص گوش ، حلق و بینی / جراح زیبایی بینی و صورت (جراح بینی , جراحی بینی , جراحی بینی استخوانی )

درباره نویسنده

دکتر محمد رضا سماواتی فرد
دکتر محمد رضا سماواتی فرد فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی در سال 85 از دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس (ورودی سال 78) شروع دوره تخصصی (رزیدنتی) دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 87 رزیدنت برتز دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 90 نفر چهارم بورد کشوری در سال 91 در رشته گوش حلق و بینی و جراحی سر و گردن. جراحی بینی | جراح بینی تهران | جراحی بینی گوشتی | جراحی بینی استخوانی

پاسخ

16 + یک =